Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Ekspert: Podatek od sieci handlowych doprowadzi do „afery NIP-owej”

Zdaniem ekspertów Warsaw Enterprise Institute zaproponowany przez rząd podatek od sieci handlowych wzmocni zagraniczne sieci handlowe, które stać na wynajęcie ekspertów od optymalizacji podatkowej. Wbrew deklaracjom rządu propozycja ministerstwa finansów najbardziej zaszkodzi drobnym, polskim handlowcom.
Reklama

Rządowa propozycja podatku zakłada trzy stawki progresywne od obrotu. Trzecia stawka ma obowiązywać w soboty i niedziele. Równocześnie ustanowiono kwotę wolną od podatku na poziomie 1,5 mln zł obrotu miesięcznie.

- Nowy podatek handlowy na pewno będzie miał negatywny wpływ na polskie sieci handlowe i franczyzy. Największą wadą przedstawionego przez rząd projektu jest to, że każdy paragraf to spór podatkowy. To ustawa pisana dla doradców podatkowych i zapewnia im front robót na wiele lat. Raczej nie taka była intencja ustawodawcy – komentuje Cezary Kaźmierczak, ekspert WEI.

Zdaniem ekspertów podatek w zaproponowanej formie zadziała w sposób odwrotny niż zakładał PiS, mówiąc w kampanii wyborczej o wyrównaniu sytuacji polskich i zagranicznych sieci handlowych.
- Źródłem tego pomysłu była ochrona polskiego handlu, natomiast na końcu wyszło wzmocnienie sektora optymalizacji podatkowej. Każdy zapis to gwarantowany zarobek dla doradców podatkowych i prawników. Ilość optymalizacji, które można sobie wyobrazić w obecnym kształcie ustawy jest nieskończona. Wiadomo kogo stać na najlepsze kancelarie – to będą sieci zagraniczne, które będą prowadziły agresywną optymalizację. Natomiast polskie franczyzy, tzw. miękkie franczyzy, ucierpią na tym najwięcej - uważa Kaźmierczak.

Eksperci WEI jednoznacznie negatywnie oceniają zaproponowany podatek. Jako alternatywę podają albo podatek katastralny od największych sklepów albo uproszczony i niski podatek obrotowy.
- Jedynym rozwiązaniem wydaje się powrót do źródeł, czyli podatek katastralny. Wydaje się to lepszym rozwiązaniem. Podatek byłby dwu częściowy – jeden ustalany centralnie oraz część pozostająca w gestii gmin. Innym rozwiązaniem jest niski, jednolity podatek obrotowy. Takie rozwiązanie ochroni nas przed „grą na NIP-ach”. Każda progresja w podatku obrotowym prowadzi do optymalizacji na rejestrowaniu firm. Obecna propozycja na pewno będzie nieskuteczna. Jeżeli wprowadzimy propozycję rządu to za dwa lata możemy spodziewać się „afery NIP-owej” – dodaje Kaźmierczak.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (4)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum