Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eksport tarczą gospodarki

Gdybyśmy nie byli częścią jednolitego unijnego rynku, nie zbudowalibyśmy nadwyżki w obrotach z zagranicą – uważa Łukasz Czernicki, główny ekonomista resortu finansów, cytowany we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Reklama

Jak zaznacza dziennik, to właśnie dobre wyniki w eksporcie są dziś jedną z przyczyn odporności polskiej gospodarki na skutki COVID-19. Według opublikowanych w poniedziałek danych GUS tzw. eksport netto dołożył aż 1,7 pkt proc. do dynamiki PKB w III kw. i oprócz mocnego odbicia w konsumpcji prywatnej to właśnie on spowodował, że udało się odrobić aż trzy czwarte strat z wiosennego lockdownu.

Gazeta pisze, że Czernicki zwraca też uwagę, iż pandemia może trwale zmienić strukturę wydatków lub, co gorsza, ograniczyć je w kolejnych miesiącach. Jak mówi, pod wpływem drugiej fali rozpoczęła się transformacja gospodarki. "Może być tak, że zanim przestawimy ją na nowy tor, pewne moce produkcyjne, które zbudowaliśmy w poprzednich dekadach, będą niewykorzystane" - twierdzi rozmówca "DGP".

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum