Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Epidemia i wojna zmieniły spojrzenie na innowacyjne produkty

Najpierw perspektywa zmian klimatu, potem epidemia i pękające łańcuchy dostaw. A teraz wojna rosyjsko-ukraińska, celnie nazwana wojną w spichrzu świata, jako że toczy się między czołowymi eksporterami produktów rolnych. Rosja, państwo odpowiadające za 18 proc. światowego eksportu pszenicy atakuje Ukrainę, eksportującą 10 proc. Co nas czeka?
Reklama
  • Ceny zbóż pną się w górę, ceny nawozów sztucznych wzrosły tylko od stycznia o kilkadziesiąt proc., a z raportów FAO wynika, że kryzys żywnościowy jest właściwie nieunikniony.
  • Dotknie on przede wszystkim państwa, które w największym stopniu korzystały z importu: Afrykę Północną i Bliski Wschód. Jednak takie wydarzenia często mają też rewolucyjny wpływ na cały ekosystem produkcyjny.

 

Kryzys na rynku nawozów - co to oznacza?

Agencja Bloomberg porównała obecną sytuację na rynku nawozów do kryzysu paliwowego z lat siedemdziesiątych, który wymusił na producentach produkcję małolitrażowych samochodów, urządzeń AGD zużywających mniej energii i spowodował de facto zmniejszenie zależności od ropy naftowej. Zdaniem agencji Bloomberg dzisiejszy kryzys doprowadzi do ogromnych zmian w rolnictwie, w tym do strukturalnego zmniejszenia zużycia nawozów sztucznych.

Agrobiotechnologia panaceum na kryzys?

Jednym z obszarów, któremu obecna dramatyczna sytuacja może dać silny impuls wzrostowy jest agrobiotechnologia. – Naszym zdaniem Covid i wojna przyspieszą trwające już procesy – twierdzi Jarosław Peczka, właściciel Bio-Gen, firmy produkującej biostymulatory i probiotyki. – Dostrzegaliśmy je jeszcze zanim zaczęły pękać łańcuchy dostaw, ale dziś, przy spadającej dostępności nawozów i środków ochrony widzimy jak przyspieszają.

Potencjał preparatów biotechnologicznych dostrzegli też byli ministrowie rolnictwa, którzy wystosowali list otwarty do obecnych władz resortu. Ich zdaniem - odpowiedzią na „niewyobrażalny wzrost cen nawozów azotowych może być bezpieczna technologia mikrobiologicznych produktów nawozowych, stosowanych zarówno w zastępstwie nawożenia azotowego, jak i wspomagająca ochronę roślin, która nie wywiera negatywnego wpływu na efektywność produkcji i ochronę środowiska".

Epidemia i wojna a innowacyjne produkty

- Epidemia i wojna zmieniły spojrzenie na innowacyjne produkty. Dziś obserwujmy przełom. Myślę, że za dwa-trzy lata połowa rynku będzie korzystała z rolniczych produktów mikrobiologicznych, które mają olbrzymi potencjał – twierdzi Jarosław Peczka. – Przypomina to trochę sytuację z samochodami elektrycznymi: opinia publiczna w nie wątpiła, a dziś świat przesiada się do elektryków.

Magdalena Kulczycka, dr biotechnologii, uważa, że sektor biotechnologii związanej z rolnictwem niesłusznie pozostaje w cieniu innowacji medycznych. – Może mniej działa na wyobraźnię, ale jest równie obiecujący i równie ważny – uważa Kulczycka.

– Jeżeli chcemy wypracować długofalową strategię rozwoju polskiej biotechnologii firmy muszą mówić jednym głosem. Ani rząd bez interesariuszy, ani organizacje i firmy bez rządu nie będą mogły doprowadzić do jej powstania - mówi Piotr Placha, menadżer zespołu ekspertów branżowych z Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum