Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Euromonitor wieszczy rewolucję: konsumenci zmieniają nawyki, firmy zaoferują im nowe opcje

Euromonitor w raporcie Global Consumer Trends 2023 prezentuje 10 światowych trendów konsumenckich, które diametralnie zmienią rynek. Jak wskazano w raporcie, istotnymi grupami wśród konsumentów będą: Budgeteers (Budżetowcy), przed którymi - w obliczu rosnących cen - stoi dylemat: „kiedy wydawać, a kiedy oszczędzać”, a także Eco Economic (Eko Ekonomiczni), charakteryzujący się zrównoważonymi zachowaniami w sferze spożycia.
Reklama
  • Według badania Euromonitora, 75% konsumentów nie planuje zwiększenia ogólnych wydatków. Jednocześnie 55% specjalistów ds. handlu detalicznego przyznało, że ich firma zastosowała podwyżki cen niektórych produktów lub usług w odpowiedzi na inflację.
  • Budżetowcy nadal będą oszczędzać, przygotowując się „na nieznane”. Ich nawyki związane z wydatkami stanowią szansę dla marek. Oznaczają, że produkty marek własnych i dyskonty będą przejmować udziały w rynku w niektórych kategoriach produktowych.
  • Uwarunkowania ekonomiczne zapoczątkowały nową erę zrównoważonych zachowań konsumentów w sferze spożycia, ale nie decyzji zakupowych. W 2023 roku konsumenci, w tym Eko Ekonomiczni, nadal będą niechętnie ponosić większe koszty za zrównoważone produkty z powodu chudnących portfeli.

Budżetowcy

Zachowania klientów ulegają diametralnym zmianom. Inflacja i wysokie ceny osłabiają siłę nabywczą konsumentów, którzy starają się rozsądnie wydawać pieniądze. Firmy muszą wdrażać rozwiązania, które pomagają Budżetowcom oszczędzać, a jednocześnie muszą pilnować swoich kosztów - zwraca uwagę Euromonitor.

Jak kupują konsumenci z coraz chudszym portfelem?

Wstrząsy gospodarcze, rekordowo wysoka inflacja i niedobory surowców energetycznych podnoszą koszty życia. Kupujący stają się coraz bardziej wybredni, muszą wybierać między drogimi artykułami codziennego użytku, zamianą ich na tańsze alternatywy lub całkowitą rezygnacją z niektórych produktów. Będą przenosić wydatki lub oszczędzać na niektórych zakupach – stwierdza raport Euromonitora.

Przystępność cenowa i okazje często poprzedzają lojalność wobec marki. Budżetowcy przestawią się więc również na handel elektroniczny, aby znaleźć cenowe okazje przy niskich kosztach dostawy. Badania potwierdzają, że w 2022 r. głównym powodem, dla którego konsumenci robili zakupy online, była najlepsza cena.

Oszczędzanie pieniędzy jest dziś najważniejsze i konsumenci przygotowują się na chudsze miesiące. Według badania Euromonitora, 75% z nich nie planuje zwiększenia ogólnych wydatków. Jednocześnie 55% specjalistów ds. handlu detalicznego przyznało, że ich firma zastosowała podwyżki cen niektórych produktów lub usług w odpowiedzi na inflację. 66% stwierdziło, że rosnące koszty surowców miały istotny wpływ na politykę ich firm w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Reorientacja strategii i celów

Wysokie koszty produkcji i eksploatacji przekładają się na ceny detaliczne. Firmy wymieniają surowce lub przeformułowują produkty, aby redukować podwyżki cen towarów.

Marże zysku maleją i niektórzy gracze zostaną wypchnięci z rynku. Racjonalizacja SKU (stock keeping unit – jednostka magazynowa), zaktualizowane strategie cenowe, restrukturyzacja inwestycji i optymalizacja łańcucha dostaw to działania, które są odpowiedzią na nowe zwyczaje zakupowe.

Firmy muszą oferować zupełnie nowe rozwiązania, elastyczne i opłacalne opcje. Plany płatności, jak „kup teraz, zapłać później”, mogą pomóc Budżetowcom lepiej rozdysponować swoje pieniądze. Uruchomienie programu nagród lub dodatkowych korzyści w postaci atrakcyjnych wyprzedaży również może utrzymać lojalność klientów.

Pakiety produktów, modele zorientowane bezpośrednio na konsumenta oraz opcje odsprzedaży lub wynajmu pomagają markom osiągać oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu klientów. Firmy mogą także nawiązywać strategiczne partnerstwa, aby łączyć lub rozszerzać usługi, wytwarzać niedrogie towary lub oferować specjalne rabaty.

Przykładem tego typu działań może być usługa subskrypcji odzieży dziecięcej Bundlee, która  nawiązała współpracę ze Stellą McCartney, aby luksusowe artykuły były bardziej dostępne dla rodziców z ograniczonym budżetem. Podobnie Ikea zwiększyła korzyści dzięki programowi lojalnościowemu Family - o 5% oszczędności na zakupach w sklepach oraz o rabaty na niektóre opcje dostawy.

Nawyki Budżetowców szansą dla marek

Konsumenci zachowują ostrożność w kwestii swoich portfeli. Nawet jeśli inflacja i koszty utrzymania spadną, Budżetowcy nadal będą oszczędzać, przygotowując się „na nieznane”. Ich nawyki związane z wydatkami stanowią natomiast szansę dla marek. Produkty marek własnych i dyskonty będą przejmować udziały w rynku w niektórych kategoriach produktowych.

Alternatywne metody płatności, przystępny cenowo asortyment i silne partnerstwa mogą poszerzyć bazę klientów i pozwolić utrzymać konkurencyjną pozycję. Ocena łańcuchów dostaw i portfeli produktów powinna być stałym elementem działań, aby biznes przynosił zwroty z inwestycji i zyski. 

Eko Economic

Opłacalną opcją w konsumpcji stają się ograniczenie i redukcja. Organizacje muszą podejmować działania, aby pomóc konsumentom Eco Economic w oszczędzaniu pieniędzy z korzyścią dla planety – diagnozuje Euromonitor.

Problemy konsumentów - uratuj swoją kieszeń

Podczas pandemii bezpieczeństwo było ważniejsze niż zrównoważony rozwój. Teraz oszczędzanie ma pierwszeństwo, a rosnące koszty życia tworzą nowy typ zrównoważonych zachowań. Wysokie ceny towarów, energii i utrzymania mieszkań powodują, że ludzie ograniczają wydatki. Konsumenci będą nadal przestawiać się na produkty energooszczędne, jeść w domu, ograniczać korzystanie z urządzeń i podróże.

Jak pokazują badania Euromonitora, w 2022 roku tylko mniej niż jedna piąta konsumentów była skłonna zapłacić więcej za artykuły gospodarstwa domowego wytworzone w zrównoważonym systemie produkcji. Ale sytuacja na świecie pobudziła ekologiczne trendy, jak naprawa, zakupy z drugiej ręki i wynajem. Motywacje zakupowe konsumentów Eco Economic wynikają również z chęci bardziej odpowiedzialnego życia po COVID-19.

Usługi naprawcze i regeneracyjne

Modele biznesowe o obiegu zamkniętym są opcją ekooszczędną. Usługi odsprzedaży i wynajmu mogą usprawnić zarządzanie zapasami bez polegania wyłącznie na nowej produkcji netto. Usługi naprawcze przedłużają żywotność produktów. Te trendy pomagają zmniejszyć ilość odpadów i zapewniają konsumentom ekonomiczne rozwiązania.

Firmy stają się kreatywne. Energooszczędne dobra trwałe, jak pojazdy lub urządzenia elektryczne, zmniejszają emisje. Aplikacje nawigacyjne pokazują najbardziej ekonomiczne trasy samochodowe, a innowacyjne startupy sprawiają, że energia odnawialna staje się osiągalna.

Największym wyzwaniem dla zrównoważonych produktów są koszty. Detaliści i producenci będą musieli zbliżyć swoje ceny do cen tradycyjnych marek, aby utrzymać konsumentów. Nie powstrzymuje to jednak firm – zauważa Euromonitor w raporcie.

We Do Solar projektuje modułowe panele słoneczne DIY na balkony mieszkań, które mają obniżyć rachunki za prąd nawet o 25%, a także emisję dwutlenku węgla.

Z kolei firma Nike zadebiutowała robotem o nazwie Bot Imitated Longevity Lab (B.I.L.L.), przeznaczonym do czyszczenia i naprawy butów sportowych.

Sprzedawca artykułów spożywczych Sainsbury's stworzył Sainsfreeze, zamrażarkę typu walk-in, która pokazuje konsumentom, jakie produkty spożywcze można zamrozić (np. jajka i mleko), aby zmniejszyć ilość odpadów i zaoszczędzić pieniądze.

Eko Ekonomiczni perspektywą dla handlu?

Uwarunkowania ekonomiczne zapoczątkowały nową erę zrównoważonych zachowań konsumentów w sferze spożycia, ale nie decyzji zakupowych. W 2023 roku konsumenci, w tym Eko Economic, nadal będą niechętnie ponosić większe koszty za zrównoważone produkty z powodu chudnących portfeli.

Wzorce konsumpcyjne polegają mniej na pozyskiwaniu, a bardziej na redukcji, co pozytywnie wpływa na planetę. Modele biznesowe powinny zatem w większym stopniu dążyć do łączenia oszczędności dotyczących kosztów z zielonym  handlem – zaleca raport Euromonitora.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum