Fałszywe banknoty w polskich sklepach. Pytamy policję o skalę problemu

W ciągu każdego dnia, każdy z nas dokonuje wielu transakcji, korzystając z kart bankomatowych lub gotówki, niezależnie od tego, czy odwiedzamy sklepy, banki, czy targowiska miejskie. Dlatego warto zdobyć wiedzę na temat sposobów rozpoznawania fałszywek, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i konsekwencji. Poznanie tych rad może pomóc nam zaoszczędzić czas i pieniądze.
Jak rozpoznać fałszywe banknoty?
Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony.
- Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
- Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
- Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.
Co zrobić, gdy dostaniemy fałszywki? - Policja odpowiada
- W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany dla nas banknot, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowaną gotówkę, komentuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego Policji.
Co grozi za używanie fałszywych banknotów?
Zgodnie z polskim kodeksem karnym, produkcja lub modyfikacja polskich banknotów jest karana pozbawieniem wolności na okres nie krótszy niż 5 lat, a nawet karą 25 lat pozbawienia wolności. Natomiast wprowadzanie fałszywych banknotów do obiegu może skutkować karą pozbawienia wolności od jednego do dziesięciu lat.
Ile razy interweniowała Policja ws. fałszywych banknotów?
Z danych które udało się uzyskać z Komendy Głównej Policji, w 2022 roku wszczęto łącznie 3927 postępowań, na podstawie art. 310 i 312 Kodeksu karnego. Postępowań stwierdzonych o popełnieniu przestępstwa fałszowania/wprowadzania do obiegu pieniędzy/papierów wartościowych było w 2022 roku 3991.
Najczęściej fałszywki dotyczyły pieniędzy polskich, było to ponad 2 tys. postępowań wszczętych i postępowań stwierdzonych. W przypadku euro było 322 postępowania wszczęte i 346 postępowań stwierdzonych.