Firmom brakuje pieniędzy na podwyżki - zakupy Polaków na mocnym hamulcu

Inwestycje firm będą ograniczane przez utrzymującą się niepewność dotyczącą kształtowania się warunków gospodarczych w przyszłości, wysokie stopy procentowe oraz rosnące koszty działalności.
Firmy łapią lekki oddech ale...
„Niemniej jednak perspektywy inwestycji przedsiębiorstw oceniamy bardziej optymistycznie niż w poprzedniej rundzie prognostycznej. Taki pogląd wspierają wyniki badań koniunktury przedsiębiorstw („Szybki monitoring NBP”, styczeń 2023 r.), zgodnie z którymi oczekiwania firm dotyczące perspektyw inwestycji w horyzoncie do końca br. poprawiły się względem poprzedniej edycji raportu. Dodatkowo, zgodnie z wynikami badania koniunktury GUS firmy wskazują na wygasanie negatywnego wpływu wojny w Ukrainie na ich działalność” – czytamy w analizie.
Odsetek przedsiębiorstw, które odczuwały negatywne (nieznaczne, poważne lub zagrażające stabilności firmy) skutki wojny w Ukrainie na swoją działalność znacząco zmniejszył się w styczniu we wszystkich głównych segmentach gospodarki i osiągnął najniższe poziomy w historii badania (od kwietnia 2022 r.).
Najczęściej wymienianymi przez przedsiębiorstwa, negatywnymi konsekwencjami pozostają „wzrost kosztów”, „zakłócenia w łańcuchu dostaw” oraz „spadek sprzedaży/przychodów”. Dotkliwość problemów uległa jednak zmniejszeniu w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy, co będzie stanowić wsparcie dla kształtowania się inwestycji realizowanych przez firmy – ocenia Credit Agricole.
...konsumpcja obniży się w ujęciu realnym
Jak podkreśla, nadal niekorzystnie kształtują się prognozy dotyczące inwestycji gospodarstw domowych (głównie zakupy mieszkań na rynku pierwotnym) z uwagi na zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych, spadek popytu gotówkowego na mieszkania, wysokie ceny mieszkań oraz wysokie stopy procentowe.
Dane o transakcjach kartami płatniczymi klientów sygnalizują utrzymywanie się realnej dynamiki sprzedaży detalicznej (mającej związek z tempem wzrostu spożycia prywatnego) blisko zera w styczniu 2023 r.

Czytaj więcej
Opłaty za transakcje kartą mogą spaść poniżej 0,5 proc.„Prognozujemy, że realny fundusz płac (iloczyn wynagrodzeń i zatrudnienia skorygowanego o tempo wzrostu cen) w gospodarce narodowej obniży się średniorocznie w 2023 r. hamując wzrost konsumpcji. Efekt ten będzie częściowo łagodzony przez zakładane przez nas uruchomienie dodatkowych transferów socjalnych przez rząd z uwagi na wybory parlamentarne zaplanowane w br.” – diagnozują analitycy.
W rezultacie oczekują, że konsumpcja obniży się w ujęciu realnym o 0,2% rok do roku w 2023 r., wobec wzrostu o 3% w 2022 r.