Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Firmy w Polsce najczęściej poszukują kredytu w wysokości do 50 tys. zł

Firmy w Polsce najczęściej poszukują kredytu w wysokości do 50 tys. zł; zaciągają go m.in. na finansowanie bieżącej działalności czy kupno maszyn i urządzeń, a zamierzają spłacić w maksymalnie pięć lat – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl.
Reklama

"Biorąc pod uwagę wszystkie podmioty, które złożyły zapytania o kredyt w Oferteo.pl, największym polskim serwisie łączącym poszukujących produktów z ich dostawcami, najbardziej poszukiwany przedział kredytu to kwoty od 10 tys. do 50 tys. złotych (39 proc.)" - wskazano.

Jak dodano, co czwarte zapytanie dotyczyło kredytu w kwocie od 100 tys. do pół miliona, a najmniej zapytań - kredytów w wysokości nieprzekraczającej 10 tys. zł oraz powyżej pół miliona zł.

Firmy najczęściej poszukiwały kredytu na finansowanie bieżącej działalności, "na co wskazała jedna trzecia z nich". W "dalszej kolejności" kredyt miał zostać przeznaczony na rozwój firmy: kupno maszyn lub urządzeń, zakup lub budowę nieruchomości, czy zakup samochodu. Dla 4 proc. badanych kredyt miał być pomocą w spłacie zobowiązań wobec kontrahentów.

Według badania "zdecydowanie najczęściej poszukują kredytu osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. Ich zapytania stanowiły niemal 80 proc. Z kolei 16 proc. zapytań pochodzi od spółek kapitałowych, a 5 proc. - od spółek osobowych".

Z kolei najczęściej wybierany okres spłaty kredytu wynosi od 2 do 5 lat. "Wskazało tak 47 proc. badanych, 29 proc. chciałoby spłacić kredyt w czasie od 6 do 10 lat. Spłatą długoterminową, trwającą powyżej 10 lat, zainteresowanych było 18 proc. badanych - zwłaszcza tych, którzy decydowali się pożyczyć większe kwoty" - wskazano.

Jak wynika z badania, niemal jedna trzecia osób fizycznych zaciągała kredyt, aby finansować bieżącą działalność firmy. Kolejnymi najpopularniejszymi celami były: kupno maszyn lub urządzeń (14 proc.), kupno samochodu (12 proc.) oraz kupno towarów, materiałów lub surowców, a także zakup lub budowa nieruchomości (11 proc.).

"Również w przypadku spółek kapitałowych zdecydowanie najczęściej celem kredytu miało być finansowanie bieżącej działalności - wskazało tak aż 46 proc. z nich" - napisano.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 720 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2017 roku przez podmioty poszukujące kredytu dla firmy. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum