Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Firmy wycofują reklamy z Facebooka w proteście przeciwko nieskutecznej moderacji treści

W ramach bojkotu szereg amerykańskich firm, w tym Verizon, Patagonia i The North Face, tymczasowo wycofało reklamy z Facebooka. Koncerny zarzucają serwisowi, że nie radzi sobie z usuwaniem ze swoich stron dezinformacji i mowy nienawiści.
Reklama

Amerykańskie firmy coraz liczniej dołączają do kampanii społecznej Stop Hate for Profit zapoczątkowanej w USA przez organizacje obywatelskie po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Grupy protestują m.in. przeciwko niedbałemu, ich zdaniem, podejściu dużych mediów społecznościowych do usuwania z sieci mowy nienawiści, przemocy i dezinformacji.

W ramach bojkotu szereg firm zdecydowało się wycofać w lipcu swoje reklamy z Facebooka. "Reklamy firm umieszczane są często przy materiałach zawierających mowę nienawiści, teorie spiskowe. Większość firm się temu sprzeciwia" - przyznała zaangażowana w kampanię Liga Antydefamacyjna, walcząca z antysemityzmem i uprzedzeniami wobec Żydów.

Do akcji dołączył m.in. konglomerat telekomunikacyjny Verizon, zwłaszcza kiedy okazało się, że jego reklama umieszczona została tuż obok materiału zawierającego treści antysemickie, stworzonego przez grupę QAnon znaną z rozprzestrzeniania teorii spiskowych; ponadto firmy produkujące odzież sportową, jak Patagonia i The North Face oraz producent lodów Ben&Jerry's.

"Zawieszamy nasze reklamy na platformie do momentu, aż Facebook przedstawi rozwiązanie dotyczące blokowania szkodliwych treści w serwisie" - powiedział przedstawiciel Verizon agencji Reutera.

Facebook zapowiedział, że ściśle współpracuje z organizacjami obywatelskimi i że jest także w kontakcie z reklamodawcami.

"Szanujemy każdą decyzję marek i skupiamy się na naszej pracy przy usuwaniu mowy nienawiści i innych nieodpowiednich treści z serwisu" - powiedziała Reuterowi Carolyn Everson, wiceszefowa Facebooka ds. globalnych rozwiązań reklamowych firmy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum