Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Forum Gdańsk zmienia właściciela. Transakcja za 250 mln euro

19 grudnia 2022 r. NEPI Rockcastle, poprzez swoją spółkę zależną - NE Property B.V. nabyła wszystkie wyemitowane udziały w spółce Forum Gdańsk, będącej właścicielem galerii handlowej Forum Gdańsk od Multi Veste 339 B.V., której ostatecznym właścicielem jest fundusz zarządzany przez Blackstone. Transakcja opiewająca na 250 mln euro obejmowała także spłatę wszystkich niespłaconych długów.
Reklama

19 grudnia podpisano transakcję sprzedaży Forum Gdańsk na rzecz NEPI Rockcastle za 250 mln EUR, z czego 50 mln EUR obejmuje finansowanie płatne przez NEPI Rockcastle w ciągu maksymalnie trzech lat, według ustalonej stawki oprocentowanie 6,5%. Transze są płatne kwartalnie od dnia zawarcia transakcji. Zakup został sfinansowany ze środków pieniężnych spółki oraz linii kredytowych. Nie istnieją żadne wyjątkowe warunki zawieszające dla tej transakcji.

Przejęcie stanowi jedną z największych pod względem wartości transakcji pojedynczego centrum handlowego w Europie w 2022 r. i zwiększa zysk Grupy do podziału. Transakcja jest zgodna ze strategią inwestycyjną NEPI Rockcastle polegającą na zwiększeniu koncentracji swojego portfela w krajach o ratingu inwestycyjnym.

Forum Gdańsk ma 63,5 tys. mkw.  powierzchni do wynajęcia, ma zasięg ponad 840 000 klientów w promieniu 30 minut jazdy samochodem.
Forum Gdańsk ma wskaźnik obłożenia na poziomie 93%, w tym
najemców takich jak Eurospar, H&M, Helios, Reserved, TK Maxx, Van Graaf czy Zara. Nieruchomość ma dobre wyniki operacyjne i jest dobrze przygotowana do przyszłego wzrostu. Średni czynsz w obiekcie to 21,6 euro za mkw. a roczny przychód galerii wynosi 16,5 mln euro.

- Forum Gdańsk stanowi atrakcyjną okazję inwestycyjną. Mocno wierzymy w nieruchomości handlowe i ich pozytywne perspektywy, pomimo obaw o kontekst makroekonomiczny i potencjalne spowolnienie związane z
rosnącą inflacją i stopami procentowymi. Jesteśmy inwestorami długoterminowymi i jednocześnie pewni tego, że Europa Środkowo-Wschodnia to region, który w przyszłości będzie wykazywał wzrost gospodarczy” – mówi Rüdiger Dany, dyrektor generalny.

15 listopada 2022 r. Grupa nabyła Centrum Handlowe Copernicus. a 19 grudnia transakcja weszło w życie po zatwierdzeniu Rady. Obie transakcje ugruntowują pozycję NEPI Rockcastle na polskim rynku aktywów detalicznych w kraju.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum