Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Francja: Departamenty zawieszają paszport sanitarny w centrach handlowych

Sądy administracyjne kilku departamentów Francji zawiesiły w ostatnich dniach obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych. Zdezorientowani klienci nie wiedzą, w których centrach muszą dysponować tym dokumentem, poświadczającym szczepienie przeciw Covid-19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub odporność po przebytej chorobie.
Reklama

Obowiązek okazywania paszportu sanitarnego zawiesił sądy w departamentach: Górny Ren, Hauts-de-Seine, Yvelines, Val d'Oise i Essonne.

Od połowy sierpnia frekwencja w francuskich centrach handlowych spadła o 20 do 35 proc. - podaje Federacja Handlu i Dystrybucji, której zdaniem spadek wynika z obowiązku okazywania dokumentów sanitarnych.

"Dzisiaj rząd naciska na prefektów (departamentów), aby wszędzie nakładali obowiązek (okazywania) paszportów sanitarnych - niezależnie od lokalnej sytuacji zdrowotnej, a przede wszystkim wbrew progowi, który sam wyznaczył rząd" - ubolewa prezes Federacji Handlu i Dystrybucji Jacques Creyssel.

"Klienci nie wiedzą już, które centra wymagają paszportów, a które nie" - zauważa.

"Wszystkie te rozbieżności między centrami handlowymi wymagają harmonizacji na szczeblu krajowym, (podpartej) decyzją Rady Stanu (odpowiednik najwyższego sądu administracyjnego - PAP)" - uważa adwokat Yoann Sybille, który złożył kilka odwołań w sądach od decyzji prefektów nakładających obowiązek okazywania paszportów sanitarnych w centrach handlowych.

Rząd czeka na decyzję Rady Stanu w tej sprawie, oczekuje się, że zostanie ona wydana w najbliższych dniach.

Na polecenie rządu od połowy sierpnia prefektowie ustanowili w swoich departamentach obowiązek okazywania dokumentów sanitarnych w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Teoretycznie przepustkę trzeba było wprowadzić, gdy nowych zakażeń koronawrusem przekroczyła 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum