Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Francja: rolnicy blokują drogi, w proteście przeciw preferowaniu przez UE ekożywności

Setki rolników blokują w piątek drogi i autostrady w regionach Ile-de-France i okolicach Normandii, protestując przeciwko reformie Wspólnej Polityki Rolnej UE, która ma dać pierwszeństwo w dostępie do funduszy unijnych produkcji ekologicznej.
Reklama

"Chcemy ostrzec Emmanuela Macrona, bo nie podzielamy jego wizji reformy wspólnej europejskiej polityki rolnej" - wyjaśniał mediom prezes federacji związków rolniczych FRSEA Damien Greffin.

"Rano zmobilizowaliśmy 5 tys. rolników w ramach operacji "ślimak", zorganizowanej w dwunastu departamentach, od części Normandii do części Szampanii-Ardenów, przez Ile-de-France i Hauts-de-France" - powiedział agencji AFP Greffin.

Na części traktorów rolnicy zawiesili transparenty z napisem: "Macron, czy nadal chcesz swoich chłopów?".

"Nie wszyscy przybyli na traktorach, istnieją różne formy mobilizacji" - informuje rzecznik FRSEA. "Wielu spotyka się ze swoimi parlamentarzystami lub prefektami, a niektórzy ruszyli samochodami, aby dołączyć do konwojów lub im towarzyszyć" - wyjaśnia rzecznik.

"Wyjeżdżając traktorami na drogi Ile-de-France, Normandii i innych regionów, chcemy wysłać ostrzeżenie do rządu przed reformą Wspólnej Polityki Rolnej UE, że daje ona pierwszeństwo produkcji ekologicznej i agroekologii w dostępie do unijnych funduszy" - tłumaczą protestujący.

31-letni rolnik Amaury Babault, który uprawia pszenicę, jęczmień i rzepak na swojej 150-hektarowej farmie w Ablis w regionie paryskim, ma nadzieję, że siódme pokolenie w jego rodziny nadal będzie mogło zajmować się rolnictwem, o ile "pan Macron za kilka lat nadal będzie chciał farmerów" - mówi Babault i dodaje, że jeśli straci "80 euro na hektarze" z pomocy z WPR, to będzie otrzymywał 12 tys. euro mniej każdego roku, co oznacza problemy finansowe dla całego jego gospodarstwa.

"Chcemy autonomii żywnościowej, chcemy importować mniej produktów pochodzących z Chin zwłaszcza w pandemii koronawirusa" - mówi dziennikowi "Ouest France" Babault.

"Jeśli nie zostaniemy przyjęci, pojedziemy do Paryża", "gdzie znajdują się decydenci" - ostrzegają rolnicy, oczekując przybycia na protest ministra rolnictwa.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum