Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Francuski sąd nakazał Amazonowi ograniczenie działalności

Sąd w Nanterre nakazał francuskiemu oddziałowi Amazona ograniczenie działalności do obsługi zamówień na produkty pierwszej potrzeby do czasu przeprowadzenia oceny ryzyka epidemiologicznego, na jakie narażeni są pracownicy firmy – poinformowała we wtorek agencja AFP.
Reklama

Zgodnie z decyzją sądu Amazon France powinien ograniczyć swoją aktywność "wyłącznie do czynności związanych z przyjmowaniem towarów oraz przygotowaniem i wysyłką zamówień na produkty spożywcze, higieniczne oraz medyczne pod groźbą grzywny w wysokości miliona euro za (każdy - PAP) dzień opóźnienia oraz (każde - PAP) stwierdzone wykroczenie".

Sąd w Nanterre zobowiązał również amerykański koncern do przeprowadzenia oceny ryzyka zdrowotnego dla pracowników w związku z epidemią Covid-19. Dopiero po jej przeprowadzeniu Amazon France będzie mógł wznowić obsługę zamówień nie dotyczących towarów pierwszej potrzeby. W proces oceny ryzyka mają zostać włączeni przedstawiciele załogi spółki - zaznaczył sąd. Stwierdził również, że "firma w sposób ewidentny nie dopełniła obowiązku dbałości o zdrowie pracowników i zapewnienia im bezpieczeństwa".

Zgodnie z cytowaną przez AFP decyzją, zasądzone ograniczenia mają wejść w życie w ciągu 24 godzin i potrwać miesiąc.

Amazon ma w Europie ponad 40 centrów logistycznych w ośmiu krajach. Francja należy do największych rynków spółki na kontynencie, za Niemcami. W Polsce koncern Jeffa Bezosa działa od 2014 r., zatrudniając ponad 16 tys. osób. Z danych firmy wynika, iż zainwestowała ona w Polsce ponad 14 mld zł m.in. w centra logistyczne oraz badania i rozwój. 

Poniżej prezentujemy oficjalne stanowisko firmy Amazon:

" W związku z wyrokiem sądu francuskiego dotyczącego działalności operacyjnej Amazon, podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu naszych centrów logistycznych we Francji. Stało się tak pomimo ogromnych inwestycji w dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zostały one poczynione, aby zapewnić naszym pracownikom odpowiednią ochronę, a także utrzymać zatrudnienie w tym trudnym czasie.

Jesteśmy zaskoczeni decyzją sądu, od której złożymy apelację. Została ona podjęta pomimo zaprezentowania przez nas ogromnej liczby dowodów, pokazujących środki bezpieczeństwa, jakie wdrożyliśmy w obiektach Amazon w celu ochrony pracowników. W związku z decyzją sądu w tym tygodniu poprosimy osoby zatrudnione w centrach logistycznych o pozostanie w domach. W tym czasie będzie im wypłacane pełne wynagrodzenie.

Sprawdzamy również jakie inne skutki ma decyzja sądu dla naszej działalności we Francji. Będziemy działać szybko, aby zminimalizować wpływ wyroku na francuskie firmy, które sprzedają swoje produkty na Amazon. Powodzenie naszych działań zależeć będzie między innymi od tego, na jakich zasadach przedsiębiorcy zdecydowali się z nami współpracować i jakie produkty sprzedają za naszym pośrednictwem. Tam, gdzie to możliwe, będziemy nadal obsługiwać naszych francuskich klientów."

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum