Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

FTC: Zbieranie danych pozwala korporacjom naruszać prawo konkurencji

Komisarz amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Rohit Chopra wskazał, że zbieranie dużych ilości danych konsumentów przez korporacje umożliwia im zdobycie przewagi, która może godzić w konkurencyjność rynku - podała agencja Reutera.
Reklama

Przedstawiciel FTC wyraził swoje obawy podczas piątkowego posiedzenia podkomisji ds. antytrustowych Izby Reprezentantów.

Chopra dodał, że niewielkie grzywny i inne kary finansowe nie są wystarczające, by zapobiec praktykom podejmowanym przez korporacje technologiczne. Dlatego krajowi regulatorzy powinni znaleźć inne sposoby rozwiązania tego typu problemów.

W tym roku FTC nałożył na Facebooka 5 mld dolarów grzywny, czemu Chopra miał być przeciwny.

Reuters przypomniał, że obecnie toczy się wiele spraw antytrustowych - na poziomie stanowym, federalnym i kongresowym - dotyczących całego szeregu firm, m.in. Google'a (Alphabet), Facebooka, Amazona czy Apple'a. Istnieją bowiem podejrzenia, że wykorzystały one swoje wpływy na internetowym rynku, by w sposób nielegalny utrudnić pracę rywali bądź w inny sposób naruszyć zasady konkurencyjności.

Niegdyś uznawane za filary wzrostu gospodarczego koncerny obecnie chcą bronić swoich znacznych wpływów na rynku. Siłę tych firm krytykowali politycy wraz z prezydentem USA Donaldem Trumpem, sami konsumenci, a także krajowe organy regulacyjne.

W tym tygodniu komisja ds. sądownictwa Izby Reprezentantów ogłosiła, że zaczęła otrzymywać dane od firm podejrzanych o praktyki antykonkurencyjne. Będą one podstawowym materiałem przy rozsądzeniu, czy koncerny dopuściły się podobnych praktyk.

Przewodniczący podkomisji ds. antytrustowych David Cicilline wskazał w piątek, że otrzymała ona "dziesiątki tysięcy dokumentów" i oczekuje ich jeszcze więcej.

Naruszaniem prawa antymonopolowego przez wielkie koncerny technologiczne amerykański Kongres zajął się w czerwcu; przy poparciu zarówno Demokratów, jak i Republikanów rozpoczął swoje działania od zbadania praktyk Apple'a. Z kolei

20 stanów USA rozważa wszczęcie wspólnego postępowania antymonopolowego wobec firm takich jak Google, Facebook i Amazon.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum