Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN: Pomagamy firmom w umiędzynarodowieniu działalności

Widzimy lukę na rynku kapitałowym, którą doskonale wypełnia Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Nasza oferta plasuje się pomiędzy finansowaniem bankowym a typowymi inwestorami private equity. Poprzez realizację kolejnych projektów inwestycyjnych pomagamy przedsiębiorstwom w trudnym zadaniu, jakim jest umiędzynarodowienie działalności - mówi Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny Funduszu Ekspansji Zagranicznej.
Reklama

- Od 30 lat trwa proces, w którym polskie przedsiębiorstwa wraz z rozwojem i zdobywanym doświadczeniem przechodzą od modelu biznesowego polegającego na eksporcie do stałych form obecności na rynkach zagranicznych. Oczywiście im większa skala planowanego rozwoju i skomplikowanie operacji, tym więcej będzie to wymagało kapitału i zaangażowania.
Od początku działalności Fundusz podpisał 16 umów, w których zaangażowanie Funduszu osiągnęło wartość 329 mln zł. - Widzimy duże zainteresowanie szeroko pojętej branży handlowej inwestycjami zagranicznymi. Firmy coraz częściej planują rozwój własnej zagranicznej sieci sprzedaży, szukają możliwości przejęcia marek oraz planują budowę zakładów produkcyjnych w lokalizacjach bliżej rynków zbytu, bliżej surowca lub oferujących niższe koszty wytworzenia – dodaje nasz rozmówca.

W przypadku partnerów z branży spożywczej lub handlowej zagraniczne inwestycje bezpośrednie mogą dotyczyć szeregu działań. Polski partner może przejąć istniejących graczy zagranicznych, np. znane marki handlowe, uzyskując tym samym sieć sprzedaży, dostęp do bazy klientów oraz silną markę. Inną możliwością jest budowa zakładów produkcyjnych poza granicami kraju, co pozwala np. na uzyskanie dostępu do kluczowych surowców, produkcję bliżej rynków zbytu lub daje szansę na ograniczenie kosztów wytworzenia. Inwestycja może dotyczyć także rozwoju zagranicznej sieci dystrybucji i sprzedaży, co w przypadku spółek handlowych jest skuteczną ścieżką ekspansji – wskazuje Wojciech Jabłoński.

Model działania Funduszu Ekspansji Zagranicznej zakłada jego mniejszościowy udział w projekcie, dzięki czemu przedsiębiorca zachowuje kontrolę nad projektem i nie ma obaw dotyczących utraty kontroli nad aktywami. Ponadto Fundusz oferuje partnerom opcje odkupu posiadanych przez siebie akcji czy udziałów. Fundusz deklaruje też gotowość do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, czego nie akceptują banki. Fundusz widzi swoje miejsce jako inwestor szczególnie w sytuacjach, gdy w projekcie wymagane jest większe zaangażowanie i dobrze widziany jest profesjonalny inwestor, z którym można dzielić ryzyko.
Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN wspiera polskie firmy w ich zagranicznej ekspansji kapitałowej, związanej z przejęciami przedsiębiorstw zagranicznych, budową fabryk czy zakładów od zera. Fundusz współinwestuje z polskimi firmami w ich zagraniczne spółki zależne, zawsze jako inwestor mniejszościowy, pozostawiając zarządzanie projektem w rękach partnera. Typowa kwota zaangażowania w pojedynczy projekt to od jednego do kilkunastu milionów euro. Strategia Funduszu nie zakłada istotnych ograniczeń w zakresie sektorów biznesu czy docelowej lokalizacji inwestycji. Fundusz podąża za polskimi przedsiębiorcami tam, gdzie widzą oni szansę na stworzenie dochodowego biznesu.
Fundusz jest zarządzany przez PFR TFI S.A, które należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
Towarzystwo zarządza aktywami o wartości ponad 8 mld zł i 16 funduszami inwestycyjnymi, od wyspecjalizowanych funduszy zamkniętych, inwestujących w gospodarkę i rozwój polskich przedsiębiorstw, przez fundusze ukierunkowane na ekspansję zagraniczną, do specjalistycznych, jakimi są fundusze zdefiniowanej daty.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum