Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GCH Manhattan: Po drugim lockdownie niektórzy sieciowi najemcy ponownie zastosują manewr z odstąpieniem od umowy

Należy się spodziewać kolejnej batalii między stronami rynku handlowego. Z pewnością niektórzy jej nie wytrzymają. Będą utraty płynności oraz upadłości - uważa Łukasz Tomczak, dyrektor zarządzający GCH Manhattan.
Reklama

Wielu najemców galerii handlowych zabezpieczyło swoje interesy, korzystając z tarcz antykryzysowych czy możliwości optymalizacji sieci sklepów i porozumień z wynajmującymi.

- Wiosenny lockdown, który nawet można powiedzieć, że wywołał wojnę między stronami, zaczynaliśmy z normalnego pułapu jeśli chodzi o wolumen footfallu czy obrotów. Tymczasem dzisiaj jeszcze prawie nikt nie zdążył się odbudować. Zatem wchodzimy w drugi lockdown w znacznie gorszej sytuacji biznesowej - zwraca uwagę Łukasz Tomczak.

Jednocześnie przypomina, że nadal obowiązuje ustawa covidowa z 31 marca z kontrowersyjnym art. 15ze, który mówi o abolicji czynszowej dla najemców na czas lockdownu.

- Legislacyjnie ten przepis nadal obwiązuje. W ustawie nie ma żadnego deadline’u. Jest mowa o „czasie epidemii”, a ona przecież nie minęła. Oczywiście czekamy na rozporządzenie, bo ono określi dokładnie, kto może pracować, a którzy najemcy muszą zamknąć swoje lokale. Na razie mamy pewności, co ustawodawca rozumie przez „usługi i punkt usługowe” - tłumaczy Łukasz Tomczak.

Jest to istotne, ponieważ zarządcy obiektów handlowych nie mogą optymalnie rozplanować m.in. komunikacji po przestrzeni wspólnej, czy ograniczeń wejść i wyjść.

Problemem są również większe niż wiosną koszty utrzymania obiektu.

Całość na propertynews.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum