Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GfK: Wzmacnianie gospodarki oraz wspieranie miejscowych dostawców to priorytety konsumentów

Wybuch pandemii COVID-19 bezpośrednio wpłynął na bardziej świadome wybory konsumentów oraz preferencje dotyczące lokalnych produktów. Jak wynika z badania „Corona Mood” przeprowadzonego przez GfK, aż 52 proc. Polaków chętniej sięgnie po artykuły spożywcze pochodzące od rodzimych producentów.
Reklama
  • Lockdown oraz szereg obostrzeń, które towarzyszyły nam wraz ogłoszeniem stanu pandemii, znacząco zmieniły postawy konsumenckie - skróciliśmy czas poświęcany na dokonywanie zakupów do minimum, a jednocześnie wybieraliśmy sklepy znajdujące się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.
  • Polacy zaczęli również zwracać większą uwagę na pochodzenie kupowanych artykułów spożywczych – chętniej sięgają po lokalne artykuły od krajowych producentów. Pomimo zniesienia niektórych pandemicznych restrykcji, tendencja ta pozostała z nami na dłużej.

 

Jak wynika z najnowszego badania „Corona Mood”, przeprowadzonego przez GfK, obecnie już 52% proc. Polaków deklaruje zamiar kupna rodzimych wyrobów.

Wzmocnić krajową gospodarkę

Z danych GfK wynika, że obecnie najczęstszymi kryteriami zakupu produktów jest wzmacnianie krajowej gospodarki oraz wspieranie miejscowych dostawców. Wskazało je kolejno: 38 proc. i 35 proc. konsumentów. Zmiana trendów jest zauważalna zwłaszcza w przypadku popularności lokalnych artykułów – w porównaniu do poprzedniego, majowego badania „Corona Mood” tę odpowiedź wskazało o 7 punktów procentowych więcej respondentów.

– Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy się troszczyć nie tylko o siebie i swoje zdrowie, ale także o interesy innych. Świadomość trudności i zagrożeń, jakie dotknęły polskich przedsiębiorców, miała duży wpływ na dynamikę zachowań konsumenckich także w sektorze spożywczym – mówi Dominika Grusznic-Drobińska, director marketing & consumer intelligence w GfK – Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nas żywność. Wolimy wydawać pieniądze na produkty polskich producentów, a tym samym pomagać w utrzymaniu ich biznesów – dodaje. 

Wyniki badań GfK pokazują, że „wspieranie swoich” jest ważniejsze nawet od sięgania po produkty ulubionych marek czy produkty bezpieczne dla zdrowia. Oba te kryteria wskazało 34 proc. ankietowanych. Nawet niska cena nie stanowi dla Polaków najważniejszego czynnika – najtańsze produkty będzie wybierało 33 proc. nabywców.

Ekologia na czasie – również na talerzu

Polacy coraz częściej wybierają także ekologiczne artykuły spożywcze. Jak podaje GfK, co piąty konsument deklaruje kupno żywności wyprodukowanej w zgodzie z naturą. To o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu „Corona Mood”. – Świadomość bieżących wyzwań ekologicznych i skutków wynikających z ciągle zbyt niskiego poziomu ochrony środowiska przekłada się na preferencje Polaków także w kontekście produktów eko. Popyt na wyroby wyprodukowane w zgodzie z naturą stale rośnie i staje się coraz istotniejszym kryterium zakupowym – komentuje Dominika Grusznic-Drobińska.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum