Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GIS o produktach przeciw kleszczom i komarom: Uwaga na te z internetu

Produkty odstraszające komary i kleszcze muszą mieć odpowiednie pozwolenie, powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta. Tylko wtedy będą bezpiecznie i skuteczne - przypomina GIS.
Reklama

Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy w celu zabezpieczenia się przed ich ugryzieniami i związanymi z nimi zagrożeniami są produktami biobójczymi - podkreśla GIS w czwartkowym komunikacie.

Udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Polski mogą być tylko produkty biobójcze, które maja odpowiednie pozwolenie. Produkty te podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

"Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne. Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia" - podkreśla GIS.

"Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty nabywane w sklepach internetowych i platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej" - akcentuje Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS zwraca też uwagę, że tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ ktl/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum