Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Grupa PL Plus apeluje o konsultacje ustawy podatkowej przed jej wprowadzeniem

Zdaniem przedstawicieli firm Bać-Pol, Piotr i Paweł, Polomarket i Topaz, tworzących wspólnie projekt Grupa Handlowa PL Plus, nałożenie podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego najmocniej uderzy nie w największe sieci zagraniczne, ale przede wszystkim w średniej wielkości podmioty z polskim kapitałem. Przedstawiciele grupy apelują do nowego rządu i parlamentu o konsultacje projektu jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy.
Reklama

Grupa Handlowa PL Plus to wspólne przedsięwzięcie czterech firm handlowych: Bać-Pol, Piotr i Paweł, POLOmarket oraz Topaz, powołane, by skutecznie działać na bardzo konkurencyjnym rynku polskim, zdominowanym przez globalne koncerny handlowe.

- Analizując założenia proponowanej ustawy o dodatkowym podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego i wsłuchując się w uzasadnienie jej wprowadzenia, jesteśmy zaniepokojeni planami wprowadzenia w takiej wersji kolejnego podatku dla podmiotów handlu detalicznego. Założeniem podstawowym projektu ustawy, poza zwiększeniem wpływów do budżetu, miała być ochrona narodowych interesów poprzez ograniczenie transferu zysków osiąganych na terenie kraju przez duże koncerny, a także przeciwdziałanie ekspansji zagranicznych sieci handlowych, które podporządkowały sobie rynek detaliczny w Polsce, doprowadzając do upadku wielu rodzimych sklepów. Tymczasem z projektów, które się pojawiają wynika wprost, że najbardziej uderzy ona właśnie w polskie przedsiębiorstwa handlowe - podkreśla GH PL Plus.

- Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu nieskonsultowanych z branżą handlową ustaw, o nieprzewidzianych skutkach. Większość polskich przedsiębiorstw handlowych pracuje na bardzo niskiej rentowności, przeważnie zdecydowanie niższej niż wymiar planowanego 2% podatku od obrotu. Polscy przedsiębiorcy przegrywają z zagranicznymi, potężnymi sieciami handlowymi, które często swoje kontrakty zakupowe negocjują globalnie, a w Polsce - posiadając potężną przewagę rynkową - uzyskują od dostawców nieporównywalnie lepsze warunki handlowe, a co za tym idzie osiągają dużo wyższą rentowność. Jeżeli jednak, Rząd Polski i Parlament podejmą decyzję o wprowadzeniu podatku od handlu detalicznego, to w żadnym razie nie powinien on odnosić się do powierzchni sklepów, a stać się progresywnym podatkiem od wielkości generowanego obrotu przez daną sieć handlową przy jednoczesnym wysokim progu podstawy opodatkowania. Taka sytuacja, zgodnie z założeniami projektu, wyrównuje szanse na rynku oraz ochroni polskie przedsiębiorstwa przed drastycznym pogorszeniem sytuacji finansowej, dając tym samym szanse na ich dalszy konkurencyjny rozwój. Jesteśmy przekonani, iż przy powstawaniu tak ważnego aktu prawnego, głos polskich przedsiębiorców winien być brany pod uwagę, dlatego też liczymy na szerokie konsultacje Ustawodawcy z udziałem przedstawicieli polskich firm handlowych. Jako GH PL Plus deklarujemy chęć i gotowość uczestnictwa w takich konsultacjach - podkreśla grupa.

Przypomnijmy, PiS zastanawia się nad dwoma wariantami. Pierwszy to 2 proc. podstawy opodatkowania. Drugi zakłada wprowadzenie skali podatkowej. Sklepy, których obrót miesięczny jest mniejszy niż 700 tys. zł, nie płaciłyby go w ogóle. Później byłyby progi 0,5,- 1,5 oraz 2 proc. (ten ostatni powyżej 3,5 mln zł miesięcznego obrotu). Przez sklepy wielkopowierzchniowe PiS rozumie obiekty z powierzchnią sprzedaży powyżej 250 mkw.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (5)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum