Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Grupa PSB: Nie jesteśmy w stanie sfinansować projektowanego podatku

- Jako polscy przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe
podjęliśmy rynkową walkę z zagranicznymi sieciami handlowymi tworząc Grupę Polskie Składy Budowlane. Obecnie przygotowany projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej niweczy nasze dotychczasowe wysiłki związane z budowaniem ogólnopolskiej marki, pod którą działamy na rynku, konkurując z sieciami zagranicznymi - podaje w oficjalnym komunikacie Grupa PSB.
Reklama

Grupa zachęca swoich członków do podpisywania specjalnie przygotowanego listu protestacyjnego.

Podaje w nim, że wejście w życie przedstawionego przez rząd projektu ustawy spowoduje, że należące do Grupy PSB małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające łącznie ponad 200 sklepów i ponad 400 składów prowadzących sprzedaż detaliczną, zapłacą podatek według najwyższej skali procentowej na równi z największymi międzynarodowymi koncernami prowadzącymi supermarkety i hipermarkety budowlane.

Jak czytamy w liście protestacyjnym, przedsiębiorcy prowadzący sklepy detaliczne będą zmuszeni wystąpić z Grupy Polskie Składy Budowlane, przez co stracą element konkurencyjności wobec sieci 
zagranicznych, które przez to umocnią swoją dominującą pozycję na rynku. Tymczasem wzmocnienie sieci zagranicznych spowoduje spadek rentowności sklepów detalicznych i ich bankructwo, co grozi utratą pracy przez rzeszę ponad 13 tys. pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach tworzących Grupę PSB. Ponadto wystąpienie przedsiębiorców prowadzących sklepy detaliczne z Grupy PSB doprowadzi do upadłości spółkę Grupa PSB S.A. utworzoną jako centrala grupy zakupowej i utratę zatrudnienia przez ponad 400 jej pracowników.

- Przygotowujący projekt ustawy pominęli fakt, że ustalenie podatku od przychodu w przedziale 0,7- 1,9 proc. wiązało się będzie z koniecznością zwiększenia marży handlowej o 4- 6 proc. Nie jesteśmy w stanie sfinansować projektowanego podatku z osiąganych dochodów ze stosowanych obecnie marż. Pozostanie w sieci handlowej spowoduje konieczność podwyższenia cen towarów, co sprawi, że przegramy konkurencję z sieciami zagranicznymi i zbankrutujemy - podano w komunikacie.

- Proponowana ustawa w obecnym kształcie doprowadzi do upadku polski handel detaliczny materiałami budowlanymi - dodano.

Grupa PSB podkreśliła także, że w przedstawiany w kampanii wyborczej 2015 r. program Prawa 
i Sprawiedliwości zakładał, że proponowany podatek ma mieć na celu ograniczenie transferu 
za granicę dochodów osiąganych w Polsce przez zagraniczne sieci handlowe. Tymczasem - zdaniem grupy - przedstawiony projekt ustawy prowadzi natomiast do osłabienia przedsiębiorców polskich inwestujących swoje dochody w Polsce.

Polskie Składy Budowlane zwracają się o wyłączenie z ustawy zapisów o franczyzie; naliczanie i pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej przedsiębiorstw według NIP-u; zastosowanie dla małych przedsiębiorstw (do 10 mln euro) i średnich (do 50 mln euro rocznie) stawki podatku od sprzedaży detalicznej nie wyższej niż 0,3 proc. przy obrotach powyżej kwoty wolnej w wysokości 18 mln zł rocznie; zastosowanie możliwości odliczania od podatku dochodowego zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej oraz odstąpienie od naliczania podatku w podwyższonej stawce od handlu w sobotę.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum