Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Grupa Żywiec zbroi się na czas rosnącej inflacji

W ciągu 6 miesięcy 2021 skonsolidowane przychody Grupy Żywiec wyniosły 1 743,6 mln zł. (1 poł. 2020: 1 842 mln). Spółka osiągnęła 292 mln zysku operacyjnego (1 poł. 2020: 98 mln zł). Ograniczenia pandemiczne, bardzo zimna wiosna, wzrost mniej rentownych kanałów sprzedaży oraz rosnąca inflacja to kluczowe czynniki mające wpływ na spadek przychodów firmy w tym półroczu.
Reklama

Jednocześnie spółka rozpoznała należność dotyczącą nadpłaconego w latach 2007-2018 podatku akcyzowego od piw smakowych w wysokości 160 mln zł, co pomniejsza koszty produktów, towarów i materiałów i ma pozytywny wpływ na wysokość zysku operacyjnego.
- Trzecia fala pandemii spowodowała przedłużenie zamknięcia gastronomii i zakazu imprez masowych na maj, w którym zwykle startuje piwny sezon. Wzrost sprzedaży w czerwcu, dobre wyniki nowości oraz dynamiczny rozwój marek premium Heinekena, Desperadosa i piw 0.0.% zwiększył przychody z każdego hl piwa. Jednak wzrosty te nie zrównoważyły strat z pierwszych miesięcy roku. Dodatkowo przesunięcie sprzedaży do mniej rentownych kanałów przełożyło się na łączny spadek przychodów. – powiedział Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec S.A. – Elastyczne podejście do kosztów pozwoliło na częściowe ograniczenie negatywnego wpływu niższej sprzedaży i rosnącej inflacji na zysk operacyjny – dodał Amor.
 – W drugiej połowie roku spółka będzie pracować nad zrównoważeniem szybko rosnącej inflacji zarówno w kosztach surowców i opakowań jak i kosztach działalności operacyjnej - dodał.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum