Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GS1 Polska: Nawet 100 tys. produktów na półkach sklepowych ma nieczytelne kody kreskowe

Jak wynika z raportów otrzymywanych przez GS1 Polska z największych sieci handlowych, ponad 100 tyś. oferowanych przez nie produktów wykazało okresowe problemy z czytelnością kodów na kasach.
Reklama
Weryfikacja cen, sprawdzanie pochodzenia produktów, korzystanie z elektronicznych list zakupowych, gazetek czy w końcu porównywanie cen w sklepach stacjonarnych i internetowych stały się dla wielu konsumentów codzienną praktyką. Wszystkie te mogą być wspierane poprzez skanowanie kodów kreskowych umieszczonych na produktach i pozwalają oszczędzać nasz czas, kupować taniej. 

W praktyce nieczytelne kody wpływają na:
 Wydłużenie czasu obsługi przy punktach kasowych, stres,
 Rezygnację klientów z zakupów (odkładanie produktów bez kodów),
 Podniesienie kosztów operacyjnych związanych z dodatkowym etykietowaniem produktów źle oznaczonych,
 Brak możliwości skutecznego wykorzystania technologii ADC do weryfikacji cen, obsługi procesów magazynowych, inwentaryzacji, czy skanowania kodów telefonami komórkowym .

W skali sprzedawanych produktów, może to oznaczać konieczność wprowadzenia ręcznie na kasach, nawet 150 tyś. kodów tygodniowo. Jedna z sieci policzyła, iż traci w ten sposób na samej linii kas, czas równy 10 etatom miesięcznie - informuje Dominik Kupisz GS1 Polska, koordynator projektu PPJKK .

Celem prowadzonego od prawie 5 lat projektu jest budowa bliskiej współpracy między GS1 Polska, sieciami handlowymi i ich dostawcami w celu zapewnienia odpowiedniej jakości kodów kreskowych poprzez prowadzoną edukację, doradztwo a przede wszystkim bieżące kontrole w sklepach.

W 2012 roku, poziom błędnie oznakowanych produktów wprowadzonych do obrotu został oszacowany na poziomie 3,6 %, podczas gdy w roku 2011 wynosił 4,7 %. Najczęściej popełniane błędy w projektach to przede wszystkim:
 zbyt małe marginesy wokół kodu,
 stosowanie kodów o współczynniku powiększenia mniejszym niż 80%,
 błędy drukarskie np. w grubości kresek / spacji,
 niepoprawna lokalizacji kodu, 
 zniszczenia mechaniczne.

- Znaczne grono firm zdaje się nie doceniać wagi problemów i kosztów jakie generują niepoprawnie oznakowane przez nich produkty - dodaje Dominik Kupisz.  Firmy te płacą za projekty swoich opakowań, wydruk etykiet czy ich umieszczanie na produktach, ale ze względu na ich niedostateczną jakość tracą zaufanie odbiorców, a co za tym idzie zyski ze sprzedaży - tłumaczy Paweł Kaźmierczak z Instytutu Logistyki i Magazynowania z Poznania.
Należy pamiętać o tym, że są już w Polsce sieci handlowe, które odmawiają przyjęcia dostaw z błędnie oznakowanymi produktami lub takie, które w obliczu możliwych strat, czy rygorystycznie określanych norm efektywności pracy kasjerów, decydują się na stosowanie kar finansowych zapisanych w umowach handlowych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum