Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GTC spodziewa się pogorszenia wyników. Powodem m.in. programy wsparcia najemców

Globe Trade Centre spodziewa się pogorszenia wyników finansowych i straty netto na poziomie skonsolidowanym w pierwszym półroczu 2020 roku ze względu na oczekiwany spadek wyceny nieruchomości oraz wprowadzenie programów i podjęcie środków w zakresie wsparcia najemców (np. obniżka czynszu, dopuszczenie ratalnej płatności czynszu, uchylenie kosztów odsetkowych od opóźnionych płatności i opłaty serwisowej).
Reklama

"Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa (COVID-19), władze wszystkich krajów w których GTC prowadzi działalność wprowadziły różnorodne środki zaradcze. Zachowanie konsumentów i sprzedaż detaliczna uległy spowolnieniu pod wpływem powyższych wydarzeń i w najbliższym czasie mogą stanowić wyzwanie dla uczestników rynku, do czasu skutecznego opanowania rozprzestrzeniania się COVID-19" - czytamy w komunikacie GTC.

Spółka oczekuje spadku wyceny nieruchomości o 2,7 proc.

"Na podstawie wstępnych wycen przygotowanych przez podmiot, któremu powierzono wycenę portfela nieruchomości inwestycyjnych Grupy GTC, oczekiwany jest spadek wartości nieruchomości inwestycyjnych wynoszący 62 mln euro na dzień 30 czerwca 2020 r., co stanowi spadek o 2,7 proc. w porównaniu do wyceny w marcu" - czytamy dalej.

Główną przyczyną spadku jest spowolnienie aktywności handlowej, przede wszystkim w Galerii Północnej w Warszawie oraz w Ada Mall w Belgradzie. "W wyniku spadku wartości księgowej, kredyty powiązane z powyższymi nieruchomościami handlowymi nie będą już spełniać warunków covenantów finansowych określonych w ich umowach według stanu na dzień 30 czerwca 2020 r." - podano.

Globe Trade Centre negocjuje m.in. z bankiem Pekao uchylenie kowenantów dla kredytu udzielonego spółce zależnej prowadzącej projekt Galerii Północnej w wysokości 188,7 mln euro - poinformowało GTC. "W związku z powyższym, kredyt zostanie przeklasyfikowany na zobowiązanie bieżące, ze względu na niespełnianie odpowiednich covenantów kredytów. Ponadto spółka rozpoczęła negocjacje w bankiem finansującym w celu uzyskania uchylenia powyższych covenantów lub osiągnięcia porozumienia w zakresie poluzowania obecnych covenantów finansowych" - poinformowano.

Dla kredytu w wys. 128,8 mln euro udzielonego przez Erste Group Bank AG and Raiffeisenlandesbank Niederosterreich-Wien AG spółce zależnej GTC (Galeria Jurajska), covenant w zakresie wskaźnika DSCR, został uchylony na dzień 30 czerwca 2020 r. do końca czerwca 2021 r.

GTC podkreśla w komunikacie, że utrzymuje silną pozycję gotówkową, która umożliwia wypełnienie zobowiązań w zakresie obsługi zadłużenia.

Deweloper poinformował także, że wprowadził różnorodne środki w zakresie wsparcia najemców i promocji wydatków konsumenckich, takich jak obniżka czynszu, dopuszczenie ratalnej płatności czynszu, uchylenie kosztów odsetkowych od opóźnionych płatności i opłaty serwisowej.

"W zależności od zakresu i długości trwania pandemii COVID-19, grupa GTC może być zmuszona do rozszerzenia zakresu pomocy najemcom w całym swoim portfelu" - czytamy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum