Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GUS: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju spadła o 7,7 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. spadła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 8,6 proc. rdr.
Reklama

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju rdr o 12,9 proc. i wzrost mdm o 8,1 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 13,4 proc. rdr.

Magdaleny Szlezyngier, menedżera ds.klientów strategicznych z DNB Bank Polska.

Dynamika sprzedaży detalicznej towarów w maju br., po historycznie największym -22.9% tąpnięciu w kwietniu, wyniosła - 7.7%, co w połączeniu z odnotowanym 14,9% wzrostem w stosunku do marca 2020, wyraźnie wskazuje na rosnący optymizm wśród gospodarstw domowych. Spożycie prywatne nadal maleje w ujęciu rocznym, ale odnotowujemy mniejsze spadki niż w marcu i kwietniu.

W ujęciu miesięcznym największy wzrost odnotowała kategoria „tekstylia, odzież i obuwie", co przy jednoczesnym spadku wartości sprzedaży detalicznej przez Internet (o 12,7%) potwierdza, iż Polacy wracają na zakupy „off-line" w centrach handlowych. Widać wyraźnienie, iż sprzedaż detaliczna w galeriach handlowych, które zostały otwarte 4 maja, odbudowuje się szybciej niż było to przewidywane pierwotnie przez rynek i właścicieli sieci handlowych.

Wyniki sprzedaży za maj prognozują powrót optymizmu wśród konsumentów, dlatego czerwiec może przynieść jeszcze głębszą poprawę wyników sprzedaży detalicznej szczególnie w kategoriach, które do tej pory były w największym stopniu dotknięte ograniczaniem wydatków czyli tzw. tekstylia oraz dobra stałe (meble, samochody, RTV i AGD).

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum