Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GUS: W listopadzie więcej zarejestrowanych podmiotów

Na koniec listopada 2020 r. do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 655,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 2,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Reklama

Według urzędu spadek liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 25,7 proc.) oraz spółek (o 11,2 proc.). Dla spółek handlowych odnotowano spadek o 9,2 proc. w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 8,1 proc. Liczba spółek cywilnych nowo zarejestrowanych zmniejszyła się o 29,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jak podał GUS, w listopadzie wyrejestrowano z rejestru REGON 12,5 tys. podmiotów, czyli o 10,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Spadek liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla spółek (o 18,3 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 9,1 proc.). Jednocześnie w listopadzie zarejestrowano 23,4 tys. nowych firm, o 23,5 proc. mniej niż w październiku.

GUS odnotował w listopadzie spadek liczby wyrejestrowanych spółek handlowych o 20,7 proc. w porównaniu do października.

Urząd statystyczny poinformował, że odnotowano wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością o 3,1 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Podmioty te, według stanu na koniec listopada 2020 roku, stanowiły 10,7 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.

Największy wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w listopadzie w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji kultura, rozrywka i rekreacja (6,8 proc.). Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również w sekcji administrowanie i działalność wspierająca (4,5 proc.), transport i gospodarka magazynowa (4,1 proc.), zakwaterowanie i gastronomia (3,8 proc.).

Pod względem terytorialnym największy wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie lubelskim (4,1 proc.), małopolskim (3,9 proc.) oraz podlaskim (3,9 proc.)

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum