Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GUS: w sierpniu pogorszenie nastrojów konsumenckich

W sierpniu br. odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich wobec poprzedniego miesiąca - podał w środę GUS. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 1,8 p. proc. w stosunku do lipca, a wyprzedzający (WWUK) - o 2,9 p. proc.
Reklama

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny w komunikacie, w sierpniu 2020 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -15,2 i był o 1,8 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Natomiast wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadło 2,9 p. proc. w stosunku do lipca i ukształtował się na poziomie -16,5 - wskazał Urząd.

Według GUS spośród składowych BWUK najbardziej pogorszyły się oceny przyszłej oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju - spadki odpowiednio o 6,0 p. proc. i 5,0 p. proc. "Spadek wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego(o 1,8 p. proc.)" - napisano.

GUS wskazał, że poprawiły się z kolei oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego - wzrosty odpowiednio o 3,1 p. proc. i 1,1 p. proc. "W odniesieniu do sierpnia 2019 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 23,4 p. proc." - czytamy.

Na spadek wartości WWUK wpłynęły wszystkie jego składniki - wskazano. "Największy spadek odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 6,0 p. proc.)" - wyjaśniono w komunikacie. Dodano, że spadek oceny przyszłego poziomu bezrobocia wyniósł 3,3 p. proc.; o 1,8 p. proc. obniżyły się oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego; a o 0,4 p. proc. - możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy.

"W sierpni ub r. WWUK osiągnął wartość o 20,4 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2019 r." - zaznaczono.

Jak podał GUS, obecna sytuacja epidemiologiczna miała wpływ na odpowiedzi dotyczące koniunktury konsumenckiej dla 83,8 proc. respondentów. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum