Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Haitong Bank: Rynek nie docenia możliwości transformacji Eurocashu z hurtownika w detalistę

Wydawanie rekomendacji dla Eurocash analitycy Haitong Bank rozpoczynają od KUPUJ, z ceną docelową akcji 31,6 PLN (18,5-procentowy potencjał wzrostowy). Jest to wynikiem obecnego, niskiego kursu i atrakcyjnego wskaźnika EV/EBITDA na 2018 r. o 9,3-krotności. Strukturalne trendy w FMCG wywierają presję na podstawowy segment hurtowy spółki, a nowo przyjęta strategia przejścia od hurtu do detalu jest procesem w nieunikniony sposób bolesnym, co zdaniem analityków jest przez rynek uwzględniane w stopniu nadmiernym.
Reklama

Analitycy Haitong Bank wymieniają cztery najważniejsze punkty wspierające ich pozytywną opinię o Eurocash. Po pierwsze uważają, że rynek nie docenia perspektyw transformacji Eurocash z hurtownika w detalistę, która obecnie przebiega boleśnie, ale w przyszłości powinna poprawić wyniki spółki. Po drugie, zdaniem analityków większość zagrożeń związanych z procesem transformacji jest już zawarta w cenie akcji Eurocash, podobnie jak jednorazowe koszty wynikające z optymalizacji hurtowni i rebrandingu sklepów detalicznych. Po trzecie, jak zaznacza Krzysztof Kawa, Analityk Haitong Bank, akwizycja sieci Mila będzie doskonałym uzupełnieniem sieci sklepów Eurocash. Pozwoli to firmie przejąć dobrze zorganizowany biznes i zwiększyć zasięg geograficzny. Nie mniej ważne jest to, że Eurocash nie wyklucza dalszych fuzji i przejęć, co może jeszcze bardziej przyspieszyć ekspansję. Poza tym Eurocash jest obecnie wyceniany blisko pięcioletniego minimum, ze wskaźnikiem EV/EBITDA na rok 2018 na poziomie 9,3-krotności.

W segmencie detalicznym, rebranding sklepów Eko w Delikatesy Centrum skutkował dodatkowymi wydatkami kapitałowymi i okresowym zamykaniem sklepów. Jednak po restrukturyzacji sklepy te powinny przyciągnąć więcej klientów, co zaowocuje wyższą sprzedażą i lepszymi wynikami. Sprzedaży w sieci Delikatesy Centrum powinien również pomóc projekt „Fresh”. Zdaniem analityków Haitong Bank, powinien on przynieść 500 mln PLN przychodów w 2017 r., a w roku 2019 zostanie osiągnięta rentowność. Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. świeże produkty były dystrybuowane w 72 proc. sklepów Delikatesy Centrum, co daje pole do dalszego rozwoju. Stąd analitycy oczekują, że w latach 2016-2019 CAGR EBITDA wyniesie 23,8 proc.

Zdaniem Krzysztofa Kawy, Eurocash może skorzystać z zakazu handlu w niedzielę dzięki sklepom franczyzowym, stowarzyszonym z grupą Eurocash, których zakaz nie obejmie. Powinno to z nawiązką zrównoważyć negatywny efekt zamknięcia sklepów własnych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum