Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Handel detaliczny narażony na cyberkradzieże

Branża handlu detalicznego jest jedną z trzech głównych gałęzi przemysłu w największym stopniu narażonych na działania cyberprzestępców. Bezpieczne zakupy są wciąż możliwe dzięki odpowiedniemu planowaniu i technologiom.
Reklama
Ze względu na wszechobecność kart płatniczych, stosunkowo niski poziom zabezpieczeń oraz liczbę dostępnych możliwości ataku, naruszenia bezpieczeństwa w sklepach detalicznych i punktach usługowych są powszechne, a ich liczba stale rośnie. Sytuację pogarsza coraz popularniejsze wykorzystanie urządzeń mobilnych i technologii bezprzewodowych na potrzeby komunikacji bliskiego zasięgu. Mowa tu głównie o zbliżeniowych transakcjach bezgotówkowych.

- Najwięcej przypadków cyberkradzieży w sektorze detalicznym notuje się w USA. Te najbardziej spektakularne dotyczą firm TJX (właściciela sklepów T.K. MAXX), sieci restauracji fast food Subway czy Barnes & Noble, jednego z największych sklepów internetowych na świecie. Naruszenie bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w wyżej wymienionych sklepach, włączając w to systemy punktów sprzedaży (POS) oraz czytniki kart kredytowych, spowodowało zagrożenie dla posiadaczy kart kredytowych. Stworzyło również olbrzymie ryzyko utraty informacji umożliwiających osobistą identyfikację pracowników oraz przyniosło olbrzymie straty finansowe dla sprzedawców - mówi Mariusz Rzepka, Fortinet Territory Manager na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

- W ramach zaawansowanej strategii bezpieczeństwa, przedsiębiorstwa detaliczne powinny zastanowić się nad swoimi możliwościami w zakresie wdrożenia rozwiązań dla zabezpieczenia sieci, które będą wszechstronne oraz ekonomiczne. Aby zmierzyć się ze współczesnym problemem skomplikowanych zabezpieczeń w sklepach, należy uwzględnić następujące elementy: wysoką wydajność w celu poprawy obsługi klienta, kompleksową ochronę dla sklepowych sieci bezprzewodowych, migrację w stronę sieci publicznych w celu obniżenia kosztów, wprowadzenie innowacyjnych usług w sklepie oraz zgodność z PCI-DSS - jako że w wewnętrznych sieciach sklepowych dokonywane są transakcje kartami płatniczymi, należy spełnić wymagania w zakresie zgodności ze standardem PCI. Monitoring zabezpieczeń i wykrywanie nieautoryzowanych działań to wyraźne wymogi tego standardu. To bardzo ważne, aby sprzedawcy byli w stanie analizować zachowanie użytkowników i urządzeń w wewnętrznej sieci sklepowej oraz reagować na wszelkie zagrożenia. Funkcje rejestrowania zdarzeń, analizy i raportowania są niezbędne do umożliwienia przedsiębiorstwom wykazania zgodności z PCI DSS oraz innymi regulacjami - dodaje Mariusz Rzepka.
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum