Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Handel w niedziele 2022: Sieci nadal korzystają z luki w ustawie covidowej

Krajowy Sekretariat NSZZ Solidarność pisze do premiera Morawieckiego z prośbą o zmianę przepisów dopuszczających prace w sklepach przy rozładowaniu i przyjmowaniu towarów w niedziele.
Reklama

Związkowcy przypominają, że na 16 maja zapowiedziano przekształcenie stanu epidemii na stan zagrożenia epidemiologicznego. 

Jak podają ustawa covidowa - art. 15i - dopuszcza powierzenie w niedzielę wykonywania prac związanych z handlem polegających na rozładowaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Celem zapisu było umożliwienie niezakłóconego zaopatrzenia społeczeństwa w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby w okresie obowiązywania różnego rodzaju restrykcji.

- Tymczasem znaczna część sieci handlowych nadal korzysta z tego zapisu. Z naszych informacji wynika, że niedziele są wykorzystywane w sklepach do inwentaryzacji, sprzątania czy przyjmowania dostaw nakazując pracownikom świadczenie pracy w niedziele - piszą związkowcy.

- Nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia, aby ten stan trwał nadal. Dlatego liczymy na szybkie przeprowadzenie nowelizacji ustawy w tym zakresie - podsumowują.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum