Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Handlowa gigafuzja. Skorzystają na trendzie convenience

Asda kupi działalność operatora stacji benzynowych Grupy EG w Wielkiej Brytanii i Irlandii za 2,3 mld funtów. Łączny roczny obrót wynosi blisko 30 mld funtów.
Reklama

Transakcja połączy 640 sklepów i działalność internetową trzeciej co do wielkości sieci spożywczej w Wielkiej Brytanii z około 350 stacjami paliw i 1000 punktów gastronomicznych należących do EG Group.

Obie firmy są własnością grupy private equity TDR Capital, zarządzanej przez braci Mohsina i Zubera Issa, którzy dwa lata temu kupili większościowy pakiet akcji Asdy.

Asda wzmocni się w sektorze convenience

Asda zapowiedziała, że transakcja zapewni jej silniejszą pozycję i zwiększy wpływy w rosnących w siłę sektorach convenience i gastronomicznym. 

W związku z upowszechnieniem się pracy zdalnej ​​konsumenci częściej robią zakupy w lokalnych punktach i coraz częściej wybierają jedzenie na wynos ze względu na intensywny tryb życia. Dzięki przejęciu jeszcze lepiej odpowiemy na potrzeby klientów - argumentuje decyzję Asda.

Po fuzji firma będzie miała całkowity roczny obrót w wysokości prawie 30 mld funtów, będzie obsługiwać 21 mln klientów tygodniowo i zatrudniać około 170 tys. pracowników - podaje Retail Gazette.

Asda liczy na efekt synergii

Aby sfinansować transakcję, Asda pozyska około 450 mln funtów kapitału własnego od akcjonariuszy. Dokona także sprzedaży związanej z nieruchomościami (1,1 mld funtów) oraz kredytu terminowego w wysokości 770 mln funtów.

Po sfinalizowaniu przejęcia sieć supermarketów zamierza wydać ponad 150 mln funtów na konsolidację biznesów. Wszystkie lokalizacje EG w Wielkiej Brytanii i Irlandii zmienia szyld na Asda, z wyjątkiem około 30 stacji benzynowych, które nie są częścią przejęcia.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum