Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Holandia: Podejrzani o niszczenie sklepów sprzedających polskie produkty przed sądem

Przed sądem w Schiphol stanęło w poniedziałek pięciu oskarżonych o pięć ataków na sklepy sprzedające polskie produkty w 2020 i 2021 roku. Jeden z podejrzanych przyznał się, że w zamian za podłożenie ładunku wybuchowego w sklepie w Aalsmeer w centralnej Holandii otrzymał 2 tys. euro.
Reklama

W grudniu 2020 r. i na początku stycznia 2021 r. doszło do ataków na polskie supermarkety m.in. w Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk i Tilburgu.

Podejrzanymi o dokonanie ataków są młodzi mężczyźni po dwudziestce. Prokuratura twierdzi, że wszystkie ataki są ze sobą powiązane i były przeprowadzone "profesjonalnie, przy użyciu ciężkich materiałów wybuchowych".

Sposób działania był zawsze ten sam: wybijano szybę sklepu, umieszczano kanistry z benzyną wewnątrz budynku lub pod elewacją, po czym zdalnie detonowano ładunek wybuchowy - wynika z sądowych dokumentów.

Mężczyźni nie chcieli wyznać, na czyje zlecenie dokonali ataków. Wiadomo natomiast, że właścicielami supermarketów byli najczęściej Kurdowie, sklepy sprzedawały polskie produkty, a ich klientami byli głównie Polacy.

W toku prowadzonego śledztwa prokuratura wielokrotnie podkreślała, że ataki nie miały podłoża etnicznego i nic nie wskazuje na to, aby były one skierowane przeciwko Polakom. W mediach pojawiły się spekulacje, że ataki zostały zlecone przez konkurujących ze sobą właścicieli marketów, jednak na razie nie znaleziono na to dowodów.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum