Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Hołownia: upominam się o prawa pracowników sklepów

Upominam się o prawa pracowników sklepów, które funkcjonują według nowych reguł związanych z epidemią - mówił we wtorek kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, zwracając uwagę m.in. na potrzebę dostarczania posiłków tym pracownikom, którzy pracują w nocy.
Reklama

"Dziś szczególnie, bo uważam, że to jest obowiązek każdego, kto ubiega się o urząd publiczny albo go pełni, chciałbym upomnieć się o prawa tych, którzy na skutek tarczy antykryzysowej musieli wrócić do pracy w sklepach, które rządzą się już nowymi regułami, sklepy pracują dłużej i dłużej też muszą pracować pracownicy tych sklepów" - powiedział Hołownia podczas konferencji prasowej przed Sejmem.

"Upominam się, proszę i apeluję, a wręcz żądam jako obywatel RP, żeby szanować ich prawa pracownicze" - podkreślił Hołownia. Przytoczył także docierające do niego liczne wiadomości od osób, które obecnie zmagają się z poważnymi trudnościami związanymi z epidemią koronawirusa w Polsce.

Hołownia mówił m.in. o tym, że pracownicy sklepów zmuszani są do pracy w godzinach nocnych; także kobiety opiekujące się małymi dziećmi, a gdy się sprzeciwiają, to pracodawcy - mimo że nie mają do tego prawa - grożą im utratą pracy. "To jest rzecz, którą natychmiast powinno zainteresować się państwo, powinna zainteresować się Państwowa Inspekcja Pracy" - oświadczył.

Hołownia zaproponował też rozważenie otwarcia sklepów w niedziele. "Po to, żeby umożliwić sklepom, sieciom handlowym jak najszybsze odzyskiwanie płynności finansowej, ale rozrzedzić też to obciążenie pracą pracowników. Może rząd mógłby spróbować wymóc - zamiast bać się wyimaginowanego zagrożenia ze strony obcego kapitału - zadbać o to, żeby pracownicy, którzy dzisiaj siedzą na kasie, czasami bez żadnych środków ochronnych, i jeżeli przychodzą na zmianę nocną, bo takie zmiany już w tej chwili w polskim handlu zaczynają funkcjonować, to mieli posiłek regeneracyjny, a nie specjalny dodatek" - zaznaczył kandydat.

Ocenił też, że pracownicy sklepów, ale także listonosze, pracownicy służby zdrowia czy ochrony mienia powinni uzyskać od państwa specjalny status prawny. "Specjalny status prawny, żeby prawo pracy chroniło ich jeszcze bardziej, bo oni są na pierwszej linii frontu. To oni dzisiaj zapewniają nam, że my w tym państwie jakkolwiek funkcjonujemy" - mówił Hołownia.

Dodał też, że polskie państwo, dopóki jeszcze może sprzedawać obligacje, powinno się zadłużyć. "I natychmiast uzyskać środki, natychmiast wesprzeć ludzi finansami, bo ludzie propagandą premiera Morawieckiego i pani wicepremier Emilewicz się nie najedzą" - powiedział kandydat na prezydenta. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum