Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Hortimex ma inwestora i ambitne cele

Łódzki fundusz private equity Avallon MBO nabył pakiet udziałów w spółce Hortimex. Celem biznesowym transakcji jest budowa silnego podmiotu w regionie CEE. W perspektywie kilku lat firma ma znacząco zwiększyć swój udział w rynku dystrybucji, tak organicznie, jak i poprzez konsolidację branży.
Reklama
  • Kolejna inwestycja w ramach funduszu Avallon MBO Fund III – tym razem łódzki fundusz private equity kupił w ramach transakcji M&A pakiet udziałów w spółce Hortimex specjalizującej się we wdrażaniu specjalistycznych surowców dla branży spożywczej.
  • Plany spółki wpisują się w rynkowe trendy – rosnące zapotrzebowanie na funkcjonalne składniki, z naciskiem na produkty naturalne i prozdrowotne, a także coraz większą popularność roślinnych zamienników mięsa.
  •  Kolejna transakcja dokonana w ramach Avallon MBO Fund III została zrealizowana w modelu M&A – fundusz nabył cały pakiet udziałów od założyciela firmy Tomasza Kowalewskiego, a także części udziałów Mateusza Kowalewskiego i Hanny Kowalewskiej, którzy po transakcji pozostaną w roli członków zarządu spółki.

 

Sam wykup przedsiębiorstwa nie jest jednak jedynym celem funduszu – ideą transakcji jest tzw. buy&build, czyli dostarczenie finansowania na kolejne akwizycje i dynamiczny rozwój spółki, tak na rynku polskim, jak i w regionie CEE.

Kolejne przejęcia na horyzoncie

– W ramach przyjętej strategii M&A zakładamy akwizycje w obszarach dystrybucji, stanowiących uzupełnienie dotychczasowej działalności operacyjnej Hortimex, zarówno pod kątem ekspansji zagranicznej, nowych kategorii produktów z branży spożywczej, jak i kolejnych obsługiwanych branż – wyjaśnia Marcin Konarski, partner w Avallon MBO. – Mateusz Kowalewski jest świetnym menedżerem, z ogromną wiedzą o rynku składników spożywczych. Dzięki jego doświadczeniu będziemy mogli wspólnie konsekwentnie realizować założoną strategię rozwoju.

Hortimex to specjalistyczne przedsiębiorstwo wspierające producentów zaawansowanych składników spożywczych oraz producentów żywności.

– Tym pierwszym oferujemy wsparcie sprzedaży i dystrybucji ich produktów firmom spożywczym na rynku polskim, a także opiekę nad rozwojem i zacieśnianiem relacji biznesowych z producentami. Z kolei producentom żywności zapewniamy fachowe doradztwo w zakresie opracowywania unikalnych receptur, zgodnych z najnowszymi światowymi trendami, a także dostawy funkcjonalnych surowców – mówi Mateusz Kowalewski, prezes zarządu Hortimex.

Hortimex będzie inwestować w prozdrowotne produkty

Obrana strategia zakłada ponadto inwestycję w rozwój produkcji własnych surowców w obszarach mających silny potencjał rynkowy i ograniczone źródła dostaw. – Mamy tu na myśli przede wszystkim produkty wpisujące się w najnowsze, prozdrowotne rynkowe trendy, a także coraz większe zapotrzebowanie na specjalistyczne i funkcjonalne składniki, z naciskiem na produkty naturalne, białka pochodzenia roślinnego i wegetariańskie alternatywy dla mięsa, czy zdrowe zamienniki cukru – wylicza Mateusz Kowalewski.

Hortimex jest jednym z niezależnych dostawców specjalistycznych składników żywności. W  globalnym ujęciu rynek dystrybucji specjalistycznych surowców przeznaczonych również dla innych branż wart ok. 117 mld EUR (2019 r.). Częściowo jest on napędzany przez globalny rynek konsumpcji zaawansowanych składników o wartości ok. 669 mld EUR (2019 r.), rosnące znaczenie innowacji opracowywanych w ramach działań B&R, a także zwiększający się udział dystrybutorów w sprzedaży w tym sektorze. Szacuje się, że Europa Zachodnia i Środkowo-Wschodnia to odpowiada za ok. 19 proc. całej światowej produkcji (ok. 22 mld EUR).

Co w portfelu funduszu Avallon?

Po zakupie Hortimexu w portfelach funduszu Avallon będzie znajdować się jeszcze 7 innych spółek: Wosana – z branży spożywczej, Stangl Technik – świadczący usługi instalacyjne, spółka marketingowa EDC Expert, platforma zakupowa Marketplanet, Novo Tech zajmujący się przetwórstwem polimerów oraz Clovin – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją środków czystości oraz Norlys – producent lamp i oświetlenia zewnętrznego klasy premium. Równolegle Avallon aktywnie poszukuje kolejnych inwestycji. W ramach funduszu Avallon MBO III zgromadzono 137 mln EUR na ten cel.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum