Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IBRRiS: Polacy planują wydać na Święta 1615 zł

Polacy wydadzą na tegoroczne święta prawie 22 mld złotych – o jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem. Statystycznie każda rodzina wyda w tym roku na świąteczne wydatki 1615 złotych (korzystający z 500+ nieco więcej). Niestety to nie tylko wynik poprawy naszej sytuacji, ale też wyższych cen, zwłaszcza żywności - informuje www.wnp.pl.
Reklama

Statystyczna rodzina korzystająca ze świadczenia 500+ wyda na święta 1692 zł, czyli o 4,8 proc. więcej od średniej dla wszystkich rodzin.

Wielkość wydatków szacował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w ramach badania MilleŚwięta, przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium. Takie samo badanie przeprowadzone przed rokiem wskazywało na 1476 złotych. Szacowane łączne wydatki polskich gospodarstw domowych na święta Bożego Narodzenia 2017 wynoszą prawie 22 mld zł. Oznacza to wzrost o 1,9 mld zł (9,3 proc.) w stosunku do roku 2016 (wg danych IBRiS). Statystyczna rodzina korzystająca ze świadczenia 500+ wyda na święta 1692 zł, czyli o 4,8 proc. więcej od średniej dla wszystkich rodzin.

- Wzrost deklarowanych wydatków jest efektem optymistycznych nastrojów gospodarstw domowych, na co wpływ ma spadające bezrobocie, rosnące dochody realne, a w konsekwencji optymistyczne oczekiwania na przyszłość i większa skłonność do zwiększania wydatków konsumpcyjnych. W ostatnich kwartałach konsumpcja jest głównym motorem wzrostu gospodarczego i powinno być to także widoczne w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Nie bez znaczenia dla nominalnych wydatków jest także wyższa inflacja, szczególnie rosnące ceny żywności, co powoduje wyższe koszty nominalne przygotowania świąt – mówi Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium.

W grupie rodzin korzystających ze świadczenia 500+, szacowane łączne wydatki gospodarstw domowych na święta Bożego Narodzenia 2017 wynoszą 4,43 mld zł. Średnio rodzina korzystająca z tego świadczenia wyda na tegoroczne święta 1692,27 zł. Tegoroczne świąteczne wydatki rodzin – beneficjentów programu Rodzina 500+ będą średnio o blisko 80 zł wyższe niż średnia wartość liczona dla wszystkich rodzin.

Więcej czytaj na www.wnp.pl.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum