Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IERiGŻ: Jaja przestały drożeć

W grudniu 2017 r. jaja przestały drożeć, a średnia miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 51,93 zł/100 sztuk i była o 7,1 proc. niższa niż w listopadzie, choć o 45 proc. wyższa niż w grudniu 2016 roku. Może to oznaczać początek końca koniunkturalnego boomu na rynku jaj konsumpcyjnych - czytamy w raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej "Rynek rolny - styczeń 2018".
Reklama

Od sierpnia do listopada 2017 r. wystąpiła bardzo silna wzrostowa tendencja cen na polskim rynku jaj, która nasilała się w poszczególnych, kolejnych miesiącach. W związku z wykryciem w jajach pochodzących głównie z Belgii i Holandii, niedozwolonych substancji i wycofaniem dużych partii takich jaj z handlu detalicznego w wielu krajach UE, szczególnie w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwecji, w krótkim czasie wystąpiła luka podażowa na rynku unijnym. Stało się to przyczyną silnego wzrostu cen jaj, który objął także Polskę.

W Polsce dodatkowym czynnikiem skutkującym niedoborem podaży jaj na rynku było nasilenie się salmonellozy, co powodowało przymusowe wycofywanie zakażonych jaj z rynku spożywczego. Wzrost cen eksportowych, wywołany luką podażową na rynku UE, zachęcał też do wzrostu korzystnej sprzedaży zagranicznej kosztem zmniejszania podaży w kraju.

W grudniu 2017 r. jaja przestały drożeć, a średnia miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 51,93 zł/100 sztuk i była o 7,1% niższa niż w listopadzie, choć o 45% wyższa niż w grudniu poprzedniego roku. Może to jednak oznaczać początek końca koniunkturalnego boomu na rynku jaj konsumpcyjnych.

W skali całego roku przeciętna miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych była o 15,4% wyższa niż w 2016 r., ale tylko o 7,4% niż w 2015 r. W relacji rok do roku najbardziej, bo aż o 19,6% podrożały jaja bardzo duże, klasy XL. Jaja duże, klasy L były droższe o 16,3%, a jaja małe, klasy S droższe o 13,6%. Ceny jaj średnich, klasy M wzrosły o 11,9%. W relacji miesiąc do miesiąca, w grudniu 2017 r. najbardziej obniżyły się ceny jaj klasy S, o 11,1% i klasy XL, o 7,4%. Ceny jaj średnich, klasy M były niższe o 3,9%, a dużych, klasy L o 2,7%.

więcej na: www.portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum