IGF: Paszporty produktów w projekcie raportu o digitalizacji

Projekt raportu z rekomendacjami w jaki sposób za pomocą digitalizacji państwa członkowskie mogą osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ONZ przedstawiła na Szczycie Cyfrowym ONZ (IGF2021) powołana przed rokiem inicjatywa Policy Network on Environment and Digitalisation (PNE).
Związki między środowiskiem naturalnym a digitalizacją stają coraz bliższe, chcieliśmy pokazać konkretne rekomendacje polityk, prowadzących do maksymalnie efektywnego zastosowania technologii cyfrowych dla osiągnięcia SDG - tłumaczyli współautorzy raportu. Wskazywali, że raport ma pomóc w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju przy udziale systemów ICT, ale i zrównoważony rozwój samego sektora ICT.
Jak podkreślał Juwang Zhu z Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ, odpowiednio poprowadzona digitalizacja może być głównym bodźcem zmiany kierunków rozwoju w stronę dekarbonizacji gospodarek i neutralności klimatycznej. Jako pierwszy z warunków wskazał m.in. zasilanie infrastruktury cyfrowej wyłącznie "zieloną energią", tak by jej rozwój odbywał się przy minimalnym wpływie na środowisko. Kolejne warunki to m.in. właśnie masowe inwestycje w tą infrastrukturę, promocja inteligentnych miast i rządy, promujące "zielone" kierunki rozwoju.
Ostateczny raport będzie zawierał rekomendacje w głównych obszarach: dane o środowisku naturalnym, zarządzanie produkcją żywności i wodą, łańcuchy dostaw i gospodarka obiegu zamkniętego oraz "problemy nadrzędne".
W obszarze danych o środowisku PNE rekomenduje wspieranie ustanowienia globalnych i zharmonizowanych standardów takich danych. Miałyby one zapewnić równy dostęp do nich różnych uczestników debaty publicznej i wolność ich wykorzystania. Dodatkowo powinny być prezentowane w zrozumiałej formie.
W obszarze produkcji żywności i zarządzania zasobami wodnymi w projekcie raportu rekomenduje się ostrożność w digitalizacji produkcji ze względu na różne lokalne specyfiki. Trudno zalecić generalne rozwiązania, bo może się okazać, że rekomendują coś, co w danym miejscu już działa - tłumaczył David Oehmen z Konwencji Klimatycznej ONZ.
Jak podkreślił, raport zarekomenduje także jak najszersze udostępnienie i użycie danych z obserwacji Ziemi, a odpowiednie regulacje powinny powinny powstawać na bazie wszelkich dostępnych danych. Kolejną rekomendacją ma być poprawa efektywności całego łańcucha związanego z żywnością.
W obszarze przejrzystości łańcuchów dostaw i cyrkularności pojawi się rekomendacja międzynarodowych standardów w łańcuchach dostaw i wprowadzenie cyfrowych paszportów produktów, zawierających m.in. informacje o ich wpływie na środowisko, materiałach, energochłonności. Ma to zwiększyć przejrzystość łańcuchów i świadomość klientów. Zarekomendowane zostanie użycie tych informacji do tworzenia krajowych regulacji.
Według autorów, wpierane powinny być też przedłużenie cyklów życiowych sprzętu informatycznego, a kraje rozwijające powinny dostać odpowiednie wsparcie dla rozwiązania problemu trafiających do nich z całego świata e-odpadów. Osoby zajmujące się pozyskiwaniem złomu, czy odzyskiem materiałów z odpadów powinny być włączone w oficjalne łańcuchy recyklingu.
Raport zarekomenduje też wsparcie użycia danych i cyfrowych technologii w procesach decyzyjnych rządów, inwestycje w zbieranie danych, użycie specjalnych wskaźników digitalizacji, żeby wiedzieć co działa, a co nie. Pojawić się ma też rekomendacja poszerzenia metod partycypacji społecznej w procesach decyzyjnych, co - zdaniem autorów - pozwala zrównoważyć różnego rodzaju uprzywilejowane dostępy do procesu politycznego.
IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem.
