Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IKEA zużywa w Polsce tyle energii, ile w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii razem wziętych

Polska będzie pierwszym poza Skandynawią krajem, w którym sieć Ikea osiągnie niezależność energetyczną. Do 2020 r. cała sieć Ikea na świecie ma wytwarzać tyle prądu, ile zużywa - pisze gazeta.pl.
Reklama

Jak pisze gazeta.pl w Polsce Ikea zużywa więcej prądu niż w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii razem wziętych. Wynika to z tego, że właśnie nad Wisłą, a nie w Skandynawii powstaje najwięcej mebli, które dostępne są w meblowych marketach na całym świecie. W krajach Skandynawii Ikea zużywa rocznie 361 GWh, to w Polsce jest to 400 GWh - 85 proc. pochłaniają właśnie fabryki.

IKEA postanowiła, że będzie posiadać tyle farm wiatrowych, aby wyrównać zużycie energii z sieci. W tym celu prawdopodobnie w ciągu dwóch miesięcy firma sfinalizuje zakup szóstej farmy wiatrowej w Polsce - tym razem w Lubartowie na Lubelszczyźnie. W sumie zainstalowana moc 80 należących do Ikei wiatraków wyniesie 180 MW. Łącznie farmy będą wytwarzały ok. 473 GWh rocznie.

Jak informuje gazeta.pl sklepy Ikea w Krakowie, Gdańsku i Łodzi mają na dachach kolektory słoneczne, w których podgrzewana jest woda, a sklepy we Wrocławiu i Bydgoszczy oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach wykorzystują pompy ciepła w celu ogrzewania budynków ciepłem z wnętrza ziemi. Ze względu na regulacje prawne firma stawia u nas na wiatraki. Ale na świecie, głównie w USA i Kanadzie, rozwija też źródła fotowoltaiczne, czyli energię ze słońca - panele montowane są na dachach albo zadaszeniach parkingów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum