Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Inflacja nie omija owoców i warzyw. Które podrożały najbardziej?

W czerwcu liczba pozycji z warzywami i owocami na paragonach spożywczych wzrasta średnio o około 11 proc. w porównaniu z innym miesiącem zimowym - wynika z danych aplikacji PanParagon.
Reklama

 

Ceny pomidorów w górę o 2 zł

W 2022 roku dziesięć z czternastu ujętych w badaniu warzyw i owoców podrożało. Największą różnicę w kosztach odczują miłośnicy pomidorów malinowych, które rok do roku podrożały o 2,33 zł na jednym kilogramie. Na drugim miejscu znalazły się ogórki gruntowe. W tym przypadku cena poszła w górę o 57 groszy na 1 kg. Niechlubne podium zamyka arbuz z różnicą cenową rok do roku 51 groszy na jednym kilogramie na niekorzyść kupujących.

Do pozostałych warzyw i owoców, których wzrost cen może być odczuwalny dla konsumentów zaliczają się kolejno: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg)

Tańszych kilka pozycji

Spośród uwzględnionych w badaniu warzyw i owoców zaledwie cztery pozycje są tańsze niż przed rokiem. Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum