Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Inflacja podnosi próg kradzieży z 500 do 800 zł

Granica wartości skradzionego mienia, od której zależy czy dany czyn stanowi tylko wykroczenie czy już przestępstwo, zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Reklama

W przypadku kradzieży granicę pomiędzy wykroczeniem i przestępstwem wyznacza kwota 500 zł. Za kradzież przedmiotu o wartości do 500 zł kara wynosi 30 dni aresztu. W przypadku przekroczenia tej kwoty, kara to już nawet pięć lat pozbawienia wolności.

Próg kradzieży w górę

Wkrótce to może się jednak zmienić, bo poprawkę w tej sprawie zgłosił w Sejmie poseł Bartłomiej Dorywalski z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zaproponował podniesienie progu kradzieży z 500 do 800 zł, tłumacząc zmianę podwyższeniem płacy minimalnej.
"DGP" wyjaśnia, że zmiana została już poparta przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kradzieże a wykroczenia w sklepach

Przypomnijmy, w 2021 roku policja stwierdziła ponad 24% więcej przestępstw kradzieży w sklepach niż rok wcześniej. To wzrost o blisko 44% względem 2019 roku.

Z kolei liczba wykroczeń kradzieży w sklepach wzrosła w 2021 roku o ponad 6% w porównaniu z 2020 rokiem. 4 na 5 takich sytuacji miało miejsce w placówkach wielkopowierzchniowych.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2021 roku najwięcej przestępstw kradzieży w sklepach stwierdzono w województwie mazowieckim – 4 807. Dalej w zestawieniu odnotowano dolnośląskie – 4 102, śląskie – 3 178.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum