Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

ING Food & Retail Round Table: W Sejmie procedowana jest ustawa o oznaczeniu "wolny od GMO"

- Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt ustawy, który określa jakie warunki musi spełniać żywność, aby zostać oznaczona jako wolna od GMO - powiedziała podczas podczas ING Food & Retail Round Table, Daria Gęsicka z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland.
Reklama

Daria Gęsicka przyznała, że na terenie UE obowiązuje bezwzględny nakaz oznaczania produktów, które zawierają żywność genetycznie modyfikowaną. Ze względu na to, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i chcą mieć coraz większą wiedzę o produkcie i wiedzieć co dokładnie jedzą, pojawiła się więc kwestia wprowadzenia oznaczenia „wolny od GMO”.

- Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt ustawy, który określa jakie warunki musi spełniać żywność, aby zostać oznaczona jako "wolna od GMO". Zastosowanie tego oznaczenia będzie ograniczone do pewnej grupy produktów, w tym pochodzenia zwierzęcego. Gwarancją objęty ma być także proces karmienia tych zwierząt paszami wolnymi od GMO. Producenci pasz wskazują, że jest to trudne do spełniania, ze względu na zawartość w paszach pewnych grup aminokwasów i enzymów - komentuje Daria Gęsicka.

Jak podkreśla, na razie jest to przedmiotem dyskusji. - Ostatecznie spodziewamy się jednak, że dojdzie do wypracowania zasad, które pozwolą na jasne, niewprowadzające w błąd konsumentów, oznaczania wskazujące na produkty wolne od GMO. Celem ustawy jest także promocja polskiego białka roślinnego i doprowadzenie do sytuacji, by było ono w stanie konkurować na rynku ze śrutą sojową - mówiła.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum