Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Intermarche: Będzie kolejna fala zamknięć? Sieć liczy już tylko 192 placówki

Sieć Intermarche straciła od początku roku kilka sklepów, m.in. w Słupsku w CH Jantar a także w Zielonej Górze, gdzie franczyzobiorca prowadził pięć sklepów. Jednak jeden zlikwidował a do reszty, jak informuje Grupa Muszkieterów, stracił prawo używania logo. W ten sposób sieć skurczyła się ze 198 do 192 placówek. Jeszcze w 2015 roku Grupa widziała potencjał na 500 sklepów Intermarche w Polsce i to do 2020 roku.
Reklama

Grupa Muszkieterów zakończyła proces restrukturyzacji sieci Intermarché, który wiązał się z zamknięciem wybranych nierentownych sklepów. Tego typu restrukturyzacje są normalnym procesem w biznesie i są podyktowane ugruntowanymi argumentami - wskazuje Eliza Orepiuk, dyrektor ds. informacji i komunikacji.

Od początku 2022 roku firma straciła pięć sklepów: w CH Jantar w Słupsku  i cztery placówki w Zielonej Górze. W 2021 roku zlikwidowane zostały cztery sklepy w Chełmnie, Nowym Sączu, Galerii Victoria w Wałbrzychu oraz Skawinie i Knurowie. Jednocześnie spółka uruchomiła pięć nowych placówek.

Centrala pokazuje dobre wyniki, a sklepów ubywa

- W 2021 roku sieć wróciła na ścieżkę rozwoju. Warto zaznaczyć, iż poziom obrotów sklepów sieci Intermarché wraz ze stacjami paliw wyniósł w ubiegłym roku ponad 5,5 mld złotych. Ta liczba oznacza, iż członkowie Grupy pomimo pandemii oraz powiązanych wyzwań wzmocnili swoją pozycję na polskim rynku, a także mają solidny fundament do rozwoju swoich biznesów w kolejnych latach. Chcemy też zaznaczyć, że w ramach modernizacji sieci konsekwentnie uruchamiamy nasze placówki w nowym, nowoczesnym koncepcie Power. Zależy nam, aby zakupy w supermarketach przebiegały jak najsprawniej i aby nasi klienci mieli jak najszerszy dostęp do oferty produktów świeżych oraz kulinarnych inspiracji - informuje Eliza Orepiuk.

 Franczyza nie taka kolorowa?

W 2021 roku do grona przedsiębiorców zrzeszonych w Grupie Muszkieterów dołączyło 16 osób. Póki co nie przełożyło się to na liczbę prowadzonych sklepów.

Od kilku lat media informują o kontrowersjach pomiędzy franczyzobiorcami sieci a Grupą Muszkieterów. Padają wzajemne oskarżenia dotyczące kwestii finansowych. Podobnie jest w Zielonej Górze, gdzie Janusz Jasiński w 1997 roku otworzył pierwszy sklep Intermarche w Polsce, później kolejne. Sklepy prowadzone były przez oddzielne spółki Nanik, Belem Burza, Alfa. W każdej z nich ITM Polska, czyli Grupa Muszkieterów miał mniejszościowe udziały. Obecnie franczyzobiorcy jest nie po drodze z właścicielami francuskiej franczyzy.

Intermarche wskazuje, ze od pewnego czasu sposób prowadzenia sklepów Intermarché w Zielonej Górze stał w sprzeczności z zasadami Grupy Muszkieterów. -

W wyniku braku porozumienia sklepom zostały wypowiedziane umowy z Grupą Muszkieterów w zakresie współpracy i najmu powierzchni handlowych. Placówki nie należą obecnie do sieci Intermarché, nie mają tytułu prawnego do używania znaków firmowych , są prowadzone niezależnie od Grupy i ich działalność nie ma związku z naszą marką - informuje Eliza Orepiuk.

Po pierwszych trzech miesiącach br. obroty Grupy Muszkieterów wyniosły ponad 2 mld zł. To wzrost o ponad 210 mln zł i o 12 proc. rdr. Obroty sieci Intermarché, nie licząc stacji paliw, kształtowały się na poziomie ponad miliarda zł, ze wzrostem o ponad 8 proc. „like-for-like”,

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum