Inwestorzy najchętniej w tym roku kupują nieruchomości handlowe
Według raportu, spośród nieruchomości komercyjnych w Polce, zarówno w Warszawie, jak i w regionach najdynamiczniej rozwija się sektor nieruchomości biurowych.
- Okres od stycznia do września 2017 roku można uznać za umiarkowanie satysfakcjonujący na rynku handlowym. Otwarto m.in. dwa długo wyczekiwane projekty handlowe: IKEĘ w Lublinie i Galerię Północną w Warszawie, a daty otwarcia kolejnych galerii handlowych już zostały wyznaczone na kolejne miesiąca IV kwartału. To dzięki wielkoskalowym projektom takim jak m.in. Serenada w Krakowie czy Wroclavia we Wrocławiu rok 2017 powinien zamknąć się z podażą porównywalną do wolumenu z 2016 roku – mówi Magdalena Czempińska, Dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank.
Oprócz projektów budowanych od podstaw, w realizacji znajdują się rozbudowy istniejących obiektów oraz ich modernizacje.
- Przewidujemy, że ten trend będziemy obserwować również w 2018 roku, głównie ze względu na duży udział projektów starszych niż 10 lat – dodaje Magdalena Czempińska.
Jak ocenia Knight Frank, wzrost pustostanów w I połowie roku był tymczasowy. Dzięki stabilnemu popytowi ze strony zarówno nowych jak i istniejących marek, poziom dostępnej powierzchni w największych miastach powinien systematycznie spadać.
Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne pod koniec III kwartału 2017 roku przekroczyła 2,4 mld euro, co stanowiło jednocześnie 8 proc. spadek rok do roku. Choć na rynku inwestycyjnym panuje niewielkie spowolnienie, to biorąc pod uwagę plany i aktywność inwestorów pod koniec roku, wolumen przejęć w 2017 roku może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem (4,5 mld euro), a Polska pozostanie liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – przewiduje Knight Frank.
Rynek został zdominowany przez sektor handlowy. Zawarto na nim niemal 50 proc. wszystkich transakcji w Polsce w okresie I-III kw. 2017, a wynik ten był o 14 proc. niższy niż w roku ubiegłym. Transakcje w sektorze biurowym stanowiły 30 proc. i, w przeciwieństwie do poprzednich, lat inwestycje w tym segmencie miały miejsce przede wszystkim na stołecznym rynku. Transakcje zawarte w segmencie magazynowym stanowiły jedynie 5 proc. wszystkich inwestycji sfinalizowanych w Polsce, a najbardziej pożądanymi aktywami pośród nieruchomości magazynowych wciąż pozostają portfele obiektów logistycznych.
Rośnie zainteresowanie segmentami alternatywnymi pośród nieruchomości komercyjnych, takimi jak hotele czy apartamenty na wynajem. W okresie I-III kw. 2017 w sektorze hotelowym ulokowano 334 mln euro i był to jak dotąd rekordowy wynik.
Stopy kapitalizacji pozostają na stabilnym poziomie i oscylują pomiędzy 5,25 proc., a 5,50 proc. dla nieruchomości handlowych, 5,25 proc. dla najlepszych obiektów biurowych w centrum Warszawy oraz 6,25 proc.-7,00 proc. dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych w miastach regionalnych. Z kolei obiekty magazynowe wycenianie są przy stopach kapitalizacji na poziomie 6,75 proc.