Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Inwestycje w nieruchomości komercyjne wzrosły prawie o połowę

W nieruchomości komercyjne w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu CBRE. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju.
Reklama

W całej Europie w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 152 mld euro, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2018 r. kiedy inwestycje wyniosły 151 mld euro.

- Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. W handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173 proc. – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

Biura na wznoszącej, handel z oznakami ożywienia

W Polsce wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 proc. Spadki zanotowano w sektorze magazynowym o 19 proc., co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku.

- Pomimo wyższych kosztów finansowania, inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku – podsumowuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum