Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IRG SGH: W I kw. 2020 koniunktura w handlu poprawiła się

20,6 proc. badanych przedsiębiorstw handlowych uznaje ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, a 61,7 proc. ankietowanych za średnią – wynika z informacji sygnalnej Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne.
Reklama

W I kwartale 2020 roku koniunktura w handlu poprawiła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zwiększyła się o 8,8 punktu i obecnie wynosi +0,8 pkt. Jest jednak niższa od średniej dla I kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona +4,3 pkt) oraz niższa od poziomu odnotowanego przed rokiem (+10,2 pkt w I kwartale 2019 r.).

W ciągu kwartału spadły jednak wartości sald odpowiedzi na pytania o: ogólną i finansową sytuację przedsiębiorstw handlowych, wielkość zapasów, wielkość zakupów produktów krajowych i zagranicznych, wielkość zatrudnienia, ilość sprzedawanych towarów oraz wielkość powierzchni magazynowych.

Mimo to, przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +2,9 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 20,6% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 61,7% ankietowanych za średnią, natomiast 17,7% za słabą.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum