Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IRG: W IV kw. koniunktura w handlu pogorszyła się

W IV kwartale 2015 roku koniunktura w handlu uległa pogorszeniu. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął wartość ujemną i był na zbliżonym poziomie co średnia dla tego okresu z ostatnich 10 lat.
Reklama

W ciągu kwartału zmniejszyły się salda odpowiedzi na pytania dotyczące: zmian ogólnej sytuacji oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw handlowych, poziomu zapasów, poziomu zakupów od dostawców zagranicznych, wysokości zatrudnienia oraz wolumenu sprzedawanych towarów. Towarzyszył temu jednak optymizm przedsiębiorców, którzy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +15,1 punktu. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 27,6% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 59,9% ankietowanych za średnią, natomiast 12,5% za słabą.

W IV kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające w branżach:. mięsnej i wyrobów mięsnych, artykułów i sprzętu gospodarstwa domowego, RTV, mebli i sprzętu oświetleniowego oraz drobnych artykułów metalowych, farb i szkła. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum