Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

IV kw. w handlu: Emperia ma inwestora, ogłoszono upadłość Almy, debiut konceptu Moje Auchan

Rok dobiega końca, więc postanowiliśmy się przyjrzeć najważniejszym wydarzeniom w handlu detalicznym w mijającym kwartale. Ostatnie miesiące roku przyniosły nam m.in. ogłoszenie upadłości Almy, a tym samym zielone światło dla przejęcia Karkowskiego Kredensu przez spółkę E.Leclerc oraz pozyskanie przez Emperię inwestora strategicznego, którym została litewska Maxima Grupe. Kłopoty ma sieć convenience Małpka Express, a Carrefour jako lider innowacji na polskim rynku ruszył z nowym konceptem hipermarketu oraz uruchomił platformę Marketplace.
Reklama

Emperia

Maxima Grupe na mocy zawartej 23 listopada umowy inwestycyjnej z Emperia Holding SA ogłosiła wezwanie do sprzedaży 12.342.027 akcji (100 proc.) Emperii po cenie 100 zł za akcję. Przyjmowanie zapisów na akcje rozpoczęło się 14 grudnia 2017 roku i potrwa do 21 lutego 2018 roku. Litewski inwestor został wybrany w drodze otwartego i konkurencyjnego procesu. Zarząd Emperii uważa ustalone warunki transakcji za atrakcyjne dla akcjonariuszy. Podkreśla jednocześnie, że wejście do spółki nowego inwestora umożliwi jej bardziej dynamiczny rozwój.

UOKiK do końca roku ma czas na wydanie decyzji w sprawie przejęcia Emperii.

Alma

Syndyk masy upadłości Alma Market S.A. poinformował, że 21 listopada br. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości dłużnika Alma Market oraz zatwierdzeniu warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dłużnika (obejmującą również Krakowski Kredens - przyp. red.) określając cenę sprzedaży na kwotę 94 mln zł netto oraz nabywcę spółkę IMMOMOK, prowadzącą sklep E.Leclerc Ursynów w Warszawie, której prezesem jest Jean Philipe Magre, prezes E.Leclerc w Polsce.

W I kw. 2017 roku przychody ze sprzedaży działalności kontynuowanej Almy Market wyniosły 20 618 tys. zł wobec 367 802 tys. zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Starta netto to 11 990 tys. zł wobec 985 tys. zł w 2016 r. Spółka Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska S.A. za 2016 rok wygenerowała stratę na poziomie prawie 2,9 mln zł. Krakowski Kredens prowadzi obecnie sprzedaż w 44 lokalizacjach.

Carrefour

Carrefour Polska jako pierwsza sieć spożywcza w Polsce wprowadziła na swojej stronie internetowej Carrefour.pl koncept Marketplace. W dniu premiery (30 października) Marketplace miał 70 dostawców zewnętrznych, oferujących ponad 70 000 produktów, podzielonych na 5 kategorii: Elektronika, Dom i Ogród, Zdrowie i Higiena, Uroda, Zabawki i Gry. Jednocześnie oferta Carrefour.pl będzie stale rozbudowywana o kolejne kategorie produktowe.

Co istotne dla konsumentów kupujących w internecie – Carrefour.pl zaoferuje towary, które do tej pory były niedostępne w stacjonarnych sklepach sieci, a zapewnią je współpracujący z Carrefour zweryfikowani sprzedawcy. Po dokonaniu zakupu klienci, korzystający z Carrefour Marketplace, będą mogli wybierać między dostawą kurierską, a odbiorem w sklepie Carrefour w ramach usługi click&collect. Usługa click&collect będzie początkowo dostępna tylko dla produktów z portfolio Carrefour, a później zostanie rozszerzona również o pozostałych sprzedawców.

Carrefour w tym roku mocno stawiał na innowacje. 13 grudnia w warszawskim Atrium Promenada ruszył najnowocześniejszy sklep francuskiej sieci – Carrefour Pro.

Małpka Express

Marcus Preston, który prowadził restrukturyzację Biomedu Lublin, teraz ma ratować zadłużoną Małpkę. W planach jest m.in. pozyskanie nowego inwestora branżowego.

Sieć, założona w 2012 r. przez Mateusza Świtalskiego, syna twórcy Eurocashu, Biedronki i Żabki, od 2015 r. należy do funduszu PineBridge i w szczytowym momencie miała w kraju ponad 350 sklepów. Obecnie jest ich ok. 150, czyli o ok. 45 mniej niż w marcu 2017.

Szybkie tempo ekspansji sprawiło, że od początku przynosiła straty. Sieć zaczęła się kurczyć i mieć problemy z płynnością. Od kilku miesięcy sklepowe półki świecą pustkami, bo dostawcy zgadzają się na dostarczanie produktów tylko za gotówkę, której brakuje. Nikt jednak dotychczas nie złożył wniosku o upadłość Małpki.

Auchan

Marka Moje Auchan zadebiutowała w Polsce. Szyld jest dedykowany formatowi convenience. Placówki z logo "Moje Auchan" będą nastawione na lokalnego konsumenta. Detalista już jakiś czas temu informował o konsolidacji marek, aby działać pod jednym rozpoznawalnym szyldem w wielu formatach. Zgodnie z zapowiedziami, Auchan rozpoczął rebranding sieci supermarketów Simply Market na Moje Auchan. Pierwsza taka placówka działa przy ul. Andresena 4 w Warszawie.
W listopadzie Auchan otworzyło również pierwszy supermarket w naszym kraju. Znajduje się on w Konstancinie pod Warszawą.  Wcześniej był tam sklep SIMPLY. Sklep o powierzchni 1800 mkw. oferuje ponad 12 000 produktów, w tym duży wybór produktów sezonowych i regionalnych. W placówce znajduje się strefa obsługi klienta i kącik "bistro". Sklep posiada również punkt Drive (Coolomat), na którym klienci mogą odbierać produkty zamówione przez AuchanDirect.pl.

Drugi supermarket Auchan ruszył w grudniu w Gdyni.

Eurocash

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w listopadzie skierował postępowanie dotyczące przejęcia sieci supermarketów Mila przez Eurocash do drugiej fazy. Jak podała wówczas spółka, postanowienie zakłada m.in. przeprowadzenie analiz lokalnych rynków detalicznej sprzedaży FMCG w kilkunastu miejscowościach, w których działają zarówno sklepy Mila, jak i sklepy powiązane z Grupą Eurocash (Delikatesy Centrum lub/i Eko).

UOKiK poinformował, iż zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, urząd uznał, że terenem, na którym przedsiębiorcy rywalizują ze sobą jest obszar 10-15 minut jazdy samochodem od przejmowanej placówki. Uczestnicy koncentracji rywalizują ze sobą aż na 21 określonych w ten sposób lokalnych rynkach. Ponadto pomiędzy Eurocash i Domelius zachodzą relacje dostawca-odbiorca. Pierwsza ze spółek jest hurtowym sprzedawcą wyrobów tytoniowych i impulsowych (np. ustawionych blisko kasy), natomiast sieć sklepów Mila jest jej potencjalnym klientem. Czekamy na dalsze decyzje Urzędu.

Tesco

W ostatnich miesiącach roku związek zawodowy Solidarność i Tesco Polska nie doszły do porozumienia w sprawie wynagrodzeń w roku finansowym 2017. Jednocześnie strony porozumiały się w sprawie nagród zbiorowych oraz dodatkowych świadczeń przy tzw. zwolnieniach grupowych oraz w przypadku zwolnień w związku z zamykaniem sklepów.

Tesco poinformowało ponadto, że na przełomie stycznia i lutego 2018 roku zamknie 3 supermarkety: w Konstantynowie Łódzkim, Tuchowie i w Łodzi przy ul. Elsnera. W mailu do pracowników zwalnianych sklepów Martin Behan napisał: "Decyzja o zamknięciu sklepów nigdy nie jest łatwa – opiera się zaś na czysto ekonomicznych przesłankach. Wspomniane sklepy działają w bardzo trudnym, konkurencyjnym otoczeniu i nie widzimy możliwości odwrócenia negatywnego trendu w ich wynikach sprzedażowych".

Tesco nie chce jednak łatwo zrezygnować z polskiego rynku i planuje rozwinąć nowy format supermarketu w naszym kraju, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji. Projekt zakłada cztery do sześciu placówek w największych miastach każdego z tych krajów. Nowy koncept nie posiada jeszcze nazwy. Wiadomo, że będzie rozwijany w nowych lokalizacjach, choć brana jest pod uwagę także modernizacja już istniejących placówek. Nowy format sklepu będzie skupiał się przede wszystkim na świeżej żywności oraz produktach „food to go”. Asortyment ma być nieco okrojony.

Biedronka

Biedronka otworzyła nowoczesne centrum dystrybucyjne w Gorzowie Wielkopolskim. Obiekt zlokalizowany przy ul. Metalowców 6 jest 16. i największym centrum dystrybucyjnym sieci w Polsce.
Gorzowskie centrum liczy 31 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Każdego dnia będzie przyjmować 8000 palet oraz wysyłać 240 samochodów ciężarowych. Centrum dysponuje rozbudowaną flotą samochodową liczącą 60 samochodów oraz 80 naczep i posiada także własną stację paliw oraz specjalną myjnię.

Ponadto Biedronka od 1 stycznia podnosi wynagrodzenie swoim pracownikom. Sieć zaoferuje o 200 zł większą pensję i 200 zł wyższą premię za brak L4. Biedronka zamierza podnieść pensje w zależności od stażu pracy i braku absencji. Po podwyżce sprzedawca-kasjer dostanie 3250 zł brutto, czyli 2700 zł brutto (2331 zł netto) pensji zasadniczej i 550 zł dodatku za 100 proc. obecności w pracy. Ci z dłuższym stażem pracy będą mogli zarobić nawet 3550 zł, czyli ok. 2540 zł na rękę.

Lidl

3 listopada Lidl Polska uruchomił platformę do rezerwowania win on-line: winnicalidla.pl. Asortyment obejmie 82 pozycje wybrane przez somelierów i będzie rozwijany. Klient, który zarejestruje się na platformie, będzie mógł wybrać sklep, w którym odbierze zamówione wino, płacąc w kasie. Dzięki temu najbardziej atrakcyjna grupa klientów, dysponująca wyższymi dochodami zarejestruje swoje dane i przy okazji odbioru wina zrobi dodatkowe zakupy w sklepach sieci.
Daje to Lidlowi ogromne możliwości na zlojalizowanie klientów przez wysyłanie spersonalizowanych wiadomości, przyznawanie rabatów, proponowanie zakupów określonych produktów spożywczych, które pasują do wina. Dane o tych klientach mogą stać się nowym kołem zamachowym rozwoju Lidla w Polsce.

Kaufland

Kaufland zaczął wprowadzać w nowych i wybranych modernizowanych marketach strefy kawiarniano-gastronomiczne. Obejmują one ofertę gastronomiczną, w której znajdziemy m.in. pizzę, kanapki, kawę, koktajle, świeże soki. To odpowiedź sieci na oczekiwania konsumentów. Takie strefy mają sklepy w Białymstoku i Bielsku-Białej. Detalista będzie rozwijać ten koncept także w przyszłym roku.

Z kolei na rodzimym rynku Kaufland zakończy 23 grudnia br. pilotażowy program sprzedaży w kanale e-commerce. Sieć testowała sprzedaż przez internet od października ub. r. w Berlinie. Rozwiązanie zostało dobrze przyjęte przez klientów, jednak nie spełniło podstawowego założenia - spółka miała wyższe oczekiwania biznesowe wobec tego projektu. Przedsięwzięcie okazało się być nieopłacalne.

Netto

Po ponad 50 latach współpracy między A.P. Moller-Maersk a Salling Foundation, podpisano umowę, zgodnie z którą do końca tego roku Salling stanie się jedynym właścicielem Dansk Supermarked Group, operatora sieci Netto. Jest to efekt podpisania umowy w sprawie przekazania przez A.P. Moller-Maersk pakietu 19 proc. akcji największego przedsiębiorstwa handlu detalicznego w Danii – Dansk Supermarked Group, dotychczasowemu współudziałowcowi, czyli Salling Foundation. Strony podały, że cena zakupu 19 proc. akcji wynosi 5,53 mld koron duńskich. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2017 roku.

Polomarket

Polomarket ostatecznie zdecydował o wyjściu z Grupy Handlowej PL Plus. - Polomarket zdecydował o podtrzymaniu złożonego rok temu wypowiedzenia umowy uczestnictwa w GHPL Plus oceniając, że powody, dla których zostało ono złożone, nie uległy znaczącej zmianie – poinformowało nas biuro prasowe spółki. Przypomnijmy, że 25 listopada 2016 r. sieć Polomarket złożyła wypowiedzenie dotyczące jej funkcjonowania w GH PL Plus. Zgodnie z umową, wypowiedzenie miało obowiązywać przez rok. Jak informowała wówczas spółka, przez ten czas firma chciała przemyśleć swoje funkcjonowanie i korzyści płynące z udziału w GH PL Plus oraz podjąć ostateczną decyzję.

Dino

Kończący się rok stał pod znakiem intensywnej ekspansji Dino Polska. Spółka spodziewa się, że widoczne w tym roku pozytywne tendencje na rynku konsumenckim utrzymają się także w kolejnych kwartałach, co pozwoli spółce utrzymać wysoką dynamikę sprzedaży LfL. Spółka podtrzymuje swoje plany otwarć, które zakładają przekroczenie liczby 1200 otwartych sklepów do końca 2020 roku.
W całym 2017 roku Dino planuje otworzyć przynajmniej 140 sklepów. Na koniec września 2017 roku sieć Dino liczyła 718 sklepów, o 129 sklepów więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Równocześnie grupa miała zabezpieczonych 469 lokalizacji pod budowę nowych marketów. W III kwartale Dino osiągnęło 1,22 mld zł przychodów, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Dzięki wynikom i inwestycjom wartość Dino od kwietniowego debiutu na GPW wzrosła dwukrotnie.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum