Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jak nie przepłacać na Black Friday?

Black Friday i Cyber Monday to najlepsze dni, aby okazyjnie kupić wybrane produkty w niższej cenie? Czy też są to raczej żniwa dla handlowców, którzy pozorowanymi prze-cenami potrafią przykuć uwagę i sprzedać towary, na które normalnie nikt nawet by nie spojrzał?
Reklama

Odpowiedzi na oba powyższe pytania mogą okazać się twierdzące. Z perspektywy konsumenta cała sztuka tkwi jednak w tym, by nie dać się zwabić w pułapkę, tylko skorzystać z realnej obniżki cen. Jak to zrobić? - wskazuje Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Co kupić w Black Friday?

Black Friday wypada w tym roku 25 listopada (data jest ruchoma i zależna od Święta Dziękczynienia w USA). Przed kulminacją wyprzedaży, warto zrewidować swoje potrzeby i plany. Można w tym celu sporządzić dwie listy. Na jednej wypisać przedmioty, których brak dawał się nam ostatnio we znaki i już wcześniej przemierzaliśmy się do ich zakupu.

Na drugiej liście, tzw. rezerwowej, można umieścić nieco mniej potrzebne rzeczy, które jednak w najbliższej perspektywie czasowej mogą przydać się bezpośrednio nam czy też jako prezent dla najbliższych, np. w kontekście zbliżających się świąt.

Takie listy pomogą ustrzec się przed pokusą robienia niepotrzebnych zakupów na zasadzie: „nie potrzebuję, ale wezmę, bo tanio”.

Ile wydać na Black Friday?

Inflacja, coraz wyższe rachunki za prąd czy ogrzewanie, drożejące jedzenie, paliwa i inne artykuły tzw. pierwszej potrzeby – z takimi problemami mierzą się dziś mieszkańcy niemal wszystkich krajów. Dlatego zasadne wydaje się zaplanowanie, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na ew. okazyjne zakupy z okazji Black Friday, a po tym trzymanie się tych założeń. Nie jest oczywiście równoznaczne z koniecznością wyzerowania całego budżetu przeznaczonego na wyprzedaże, jeśli nie napotkamy na oferty godne naszej uwagi.

 

Dobrą praktyką w tym względzie może być wyrobienie i korzystanie z karty płatniczej działającej na zasadzie prepaid. Wystarczy przed Black Week oszacować swój maksymalny pułap wydatków, a następnie zasilić karta taką kwotą, z mocnym postanowieniem, że nie będziemy jej dodatkowo doładowywać środkami w razie natłoku atrakcyjnych ofert. Takie karty wielowalutowe udostępniają już nie tylko banki, ale i fintechy, a mogą one być bardzo przydatne np. na zakupach w zagranicznych sklepach.

Gdzie kupować na Black Friday?

W tradycyjnych sklepach wszystkiego można dotknąć, przymierzyć, zobaczyć z bliska i na żywo. Ta sama forma zakupów ma też jednak swoje wady: tracimy czas i pieniądze, żeby dojechać do sklepu czy centrum handlowego i zaparkować. Później często działamy pod pre-sją czasu. Ulegamy też wpływowi zachowań innych kupujących. Ogranicza nas asortyment sklepu i godziny jego funkcjonowania. 

 

Transakcje online mają ważną zaletę: z każdej z nich możemy się wycofać bez podawania przyczyn. Po dokładnym obejrzeniu przesyłki, która dotarła do nas od internetowego sprzedawcy, każdy nabywca ma prawo przed upływem dwóch tygodni odesłać towar i odzyskać zapłatę. Stacjonarny sklep nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów.

Cena czy obniżka? Podwyżki przed Black Friday?

20, 50, 80 proc. taniej! Już przed Black Friday sklepy niemal licytują się, który z nich mocniej obniży swoje ceny. Ile w tym prawdy? Warto to sprawdzić, np. porównując w internetowych wyszukiwarkach, ile kosztują takie same produkty u innych sprzedawców bądź też, korzystając na portalach aukcyjnych z opcji historii zmiany cen.

 

Z pewnym zapasem czasowym przed kulminacją obniżek opłaca się też zyskać orientację, ile w regularnej sprzedaży kosztują artykuły, którymi jesteśmy zainteresowani. Warto to zrobić, aby później zdawać sobie sprawę z ew. okazyjności i nie dać się omamić sloganami na sklepowych witrynach, które mogłyby sugerować, że ich właściciele pozbywają się artykułów za pół darmo.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum