Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jak zimno może być w pracy?

Kryzys energetyczny jest i pozostanie ciężarem dla polskiej gospodarki. Ceny gazu na rynku wciąż drastycznie podnoszą koszty energii i dotykają wszystkich bezpośrednio i pośrednio, czy to w domu, czy w pracy. Często słyszana wskazówka: po prostu ogrzej o jeden stopień mniej, a już zaoszczędzisz sześć procent kosztów ogrzewania. Jednak niektóre firmy wymagają od swoich pracowników bardzo dużo i wkraczają na trudny do przyjęcia kurs oszczędnościowy.
Reklama

W pomieszczeniach biurowych i miejscach wykonywania lekkich prac fizycznych, temperatura powinna wynosić przynajmniej 18°C.  Pracując na magazynach oraz w innych miejscach pracy fizycznej temperatura minimalna  powinna wynosić 14°C. Jeżeli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków pracy, również w postaci temperatury, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy.

Konsekwencje dla pracodawcy za nieogrzewanie

Pracodawca, który nie zapewnia odpowiedniej temperatury w miejscu wykonywania pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 283 § 1 k.p.). Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, Inspektor może nałożyć na pracodawcę mandat w wysokości do 2 000 zł. Sprawa może również trafić do sądu, gdzie pracodawca może się liczyć z większymi konsekwencjami finansowymi. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum