Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jakie soki i nektary piją Polacy? Colian na czele rankingu "Równi w biznesie"

Kto decyduje o tym, jakie soki i nektary piją Polacy? Bardzo duże znaczenie ma to, gdzie zwykle je kupujemy, ponieważ trendy na tym rynku poprzez ceny i ofertę produktową wyznaczają przede wszystkim dyskonty i duże sieci handlowe. Nie bez znaczenia jest też polityka dystrybucyjna i cenowa największych producentów soków i nektarów. Świadczą o tym wyniki najnowszego rankingu „Równi w Biznesie” przygotowanego przez Grupę Eurocash we współpracy z Polską Izbą Handlu.
Reklama

Największym producentem soków i nektarów w Polsce – według wartości produkcji – jest Maspex. Jednocześnie jest to firma, która – będąc na drugim miejscu w rankingu „Równi w Biznesie” – po partnersku traktuje różne typy sklepów. Według oceny ekspertów Eurocash, produkty takie jak „Caprio”, „Tarczyn”, „Tymbark”, „Dr. Wit” i „Kubuś” kupimy za porównywalną cenę zarówno w sklepach małopowierzchniowych, jak i w supermarketach czy dyskontach. Liderem tegorocznego zestawienia jest Colian znany z soków i nektarów „Hellena”. Wprawdzie firma zajmuje dopiero 10. miejsce, jeśli chodzi o wartościowy udział w rynku soków ogółem, to jednak korzysta na tym, że kryteria oceny w rankingu są jednakowe dla wszystkich. O partnerskie relacje z handlem małoformatowym dbają też Victoria Cymes i Marwit, kojarzony głównie z produktami o krótkim terminie przydatności do spożycia. Dopiero na 5. miejscu znalazł się drugi największy producent soków i nektarów w Polsce: Hortex Holding („Costa”, „Hortex”).

Nieco gorzej wypadł trzeci na liście największych producentów, a szósty w rankingu „Równi w Biznesie” Polmlek, który mimo to może pochwalić się prowadzeniem najlepszej na rynku, jednolitej dla wszystkich rodzajów sklepów polityki cenowej. Jednocześnie ta sama firma jest dziesiąta na liście jeśli chodzi o dystrybucję, przez co produkty takie jak: „Fortuna”, „Garden”, „Pysio” i „Sonda Vita” łatwiej znaleźć w sklepach wielkopowierzchniowych niż w sklepach osiedlowych. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajęła piąta pod względem wartości produkcji Coca-Cola Company. Jej sok „Cappy” zamyka ranking jeśli chodzi o porównanie średnich jego cen w sklepach małopowierzchniowych oraz w supermarketach i dyskontach. Ta sama firma w najmniejszym stopniu spośród dziesięciu największych producentów soków i nektarów w Polsce realizuje swój wzrost sprzedaży poprzez wzrost na rynku małoformatowym.

Wyniki rankingu producentów soków i nektarów ze względu na ich strategie stosowane wobec sklepów małoformatowych:
1. COLIAN 83
2. MASPEX 80
3. VICTORIA CYMES 58
MARWIT 58
5. HORTEX HOLDING 57
6. POLMLEK 53
7. FOODCARE 51
DAWTONA 51
9. PURE PLUS 33
10. COCA-COLA COMPANY 27
Im więcej punktów tym bardziej zrównoważona strategia.

Największym wygranym tegorocznego rankingu jest Colian, który w porównaniu do zeszłego roku awansował, aż o osiem miejsc. Swój wynik o 4. miejsca poprawiła też Victoria Cymes. Największe spadki zanotowali zagraniczni producenci: koreański Pure Plus (spadek z miejsca 3. na 9.) i Coca-Cola Company (spadek z 4. na 10. pozycję).

- Jeśli chodzi o ofertę soków, to właściciele małoformatowych sklepów za często stoją na przegranej pozycji w stosunku do dyskontów czy hipermarketów. Nie tylko ze względu na wyższe ceny, po jakich muszą nabywać towary, ale również przez brak przychylności części producentów – również tych wiodących – i pomijaniu przez nich niezależnego handlu podczas planowania dystrybucji, cen i promocji – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Ranking został przygotowany przez analityków Grupy Eurocash w oparciu o posiadane dane agencji badawczej Nielsen za okres od czerwca 2017 do maja 2018 r. Zestawiono ze sobą wyniki dziesięciu największych producentów (według wartości sprzedaży). Każdemu z nich przyznawano punkty w pięciu obszarach: cena, dystrybucja, udział rynkowy, kontrybucja do wzrostu oraz dedykowane produkty. Każdemu obszarowi przypisano odpowiednią wagę w finalnym wyniku: cena 20%, dystrybucja 25%, udział rynkowy 20%, kontrybucja do wzrostu 25% oraz dedykowane produkty 10%. Końcowa liczba punktów, jaką otrzymuje producent, jest średnią ważoną wyników wszystkich tych wskaźników.
Ranking „Równi w Biznesie” jest wspólną inicjatywą Grupy Eurocash i Polskiej Izby Handlu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum