Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jarosław Gowin nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin został nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego - poinformował PAP w piątek resort.
Reklama

Jak wskazało MRPiT, 23 października br. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jej przewodniczącym na najbliższy rok został wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w RDS reprezentować będzie też wiceminister Olga Semeniuk. Będzie odpowiedzialna w Radzie za dialog społeczny.

"Udział w pracach Rady Dialogu Społecznego, która skupia przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz stronę rządową, to dla mnie wielki zaszczyt i duże wyzwanie. Moim celem jest uczynienie z tego gremium najważniejszego forum konsultacji rozwiązań, które są kluczowe, z punktu widzenia polskiej gospodarki i rynku pracy" - wskazał wicepremier Gowin, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Gowin wyraził przekonanie, że działalność Rady może stać się przykładem na to, "jak prowadzić konstruktywny dialog w naszym, jakże dziś podzielonym, społeczeństwie".

Wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk podkreśliła, że "w tak trudnej sytuacji, w jakiej wskutek pandemii Covid-19, znajduje się dziś polskie społeczeństwo i gospodarka, umiejętność dialogu, współpracy i gry zespołowej dla dobra kraju, wydają się tym bardziej istotne i pożądane".

W czwartek przewodniczący "S" Piotr Duda poinformował, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia "Solidarności" złożyli rezygnację. My, jako "Solidarność", a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w RDS - podał Duda.

Wicepremier Gowin, odnosząc się do informacji "S" ws. RDS zaapelował do związkowców z "Solidarności" o zmianę decyzji. "Z żalem przyjąłem informację, że przedstawiciele NSZZ +Solidarność+ zrezygnowali z zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że nie jest to decyzja ostateczna i nieodwracalna" - poinformował PAP wicepremier Gowin w komentarzu przekazanym PAP. "Zapewniam, że ich głos - podobnie jak wszystkich pozostałych partnerów - będzie traktowany z należną uwagą i szacunkiem" - dodał Gowin.

Rada Dialogu Społecznego to najważniejsze krajowe forum współpracy rządu, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. W jej skład wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz rządu. Członków Rady powołuje Prezydent RP.

MRPiT przypomniało, że przedstawicielami strony rządowej w RDS są: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin - przewodniczący RDS; wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin; minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk; minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński; minister zdrowia Adam Niedzielski; minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek; minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński; minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W skład RDS wchodzą też Olga Semeniuk - wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialna za dialog społeczny oraz Sebastian Skuza - sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za budżet.

Według MRPiT organizacje związkowe reprezentowane w RDS to: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" (w grupach roboczych). 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum