Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Jest zespół prokuratorów, który zajmie się m.in. zawyżaniem cen

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał polecenie o powołaniu zespołu prokuratorów do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą związaną z koronawirusem. Prokuratorzy przyjrzą się m.in. szerzeniu dezinformacji i zawyżaniu cen.
Reklama

Prokuratura Generalna poinformowała, że zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej został powołany na mocy zarządzenia Prokuratora Krajowego z 16 marca. Zespół ten ma koordynować prowadzone w prokuraturach postępowania, które są związane z nadużyciami gospodarczymi w czasach stanu zagrożenia epidemicznego.


Nadużycia gospodarcze, które będą interesować powołany przez Zbigniewa Ziobrę zespół, to:

sprzedaż, bez uzasadnienia ekonomicznego, po zawyżonych cenach towarów w tym w szczególności artykułów spożywczych, leków, artykułów medycznych, środków dezynfekcyjnych,
oszustwa dotyczące rzeczywistej wartości, jakości i przydatności nabywanych towarów
oszustwa internetowe polegające na wyłudzaniu pieniędzy pod pozorem zagrożenia epidemicznego,
oszustwa polegające na dezinformacji co do działania służb sanitarnych, kontrolnych i ochrony porządku publicznego państwa,
zawieranie niekorzystnych umów poprzez wykorzystanie trudnego położenia pokrzywdzonych.
Zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej będzie także analizować informacje o prowadzonych w prokuraturach postępowaniach "w celu oceny charakteru i skali tego rodzaju przestępczości". Dział Prasowy Prokuratury Krajowej informuje także, że "celem ujednolicenia praktyki postępowań i podwyższenia ich skuteczności, zespół będzie wyznaczał kierunki postępowań przygotowawczych oraz oceniał zasadność podejmowanych w nich czynności procesowych, w tym przyjętą kwalifikację prawną i stosowanie środków zapobiegawczych".

UOKiK rzuca siły do monitorowania cen. Będzie korzystał z Koszyka cen dlahandlu.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum